1399-01-01

معرفی شهرستان ملارد

شهرستان ملارد با مساحت ۹۳۰ كيلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۴۰۰ هزار نفر يكي از شانزده شهرستان استان تهران است. دارای دو بخش مرکزی و صفادشت می باشد که در غرب استان تهران واقع شده است. شهرستان ملارد از غرب و شمال با استان البرز، از جنوب با استان مرکزی و از شرق با شهرستان شهریار مرز مشترك دارد. فاصله شهرستان ملارد تا مرکز استان ۵۰ کیلومتر است. تا سال ۱۳۸۸ شهرستان ملارد در تقسيمات كشوري يكي از بخشهاي شهرستان شهریار محسوب ميشد تا اينكه براساس مصوبه شماره ۱۹۰۹۴/ت۴۱۸۳۶ مورخ ۰۱/۰۲/۱۳۸۸ هيئت محترم دولت و ابلاغيه شماره ۱۷۶۹۴۹/۶۱۱ مورخ ۰۸/۰۹/۱۳۸۸ استانداری تهران، با انتزاع از شهرستان شهریار به شهرستانی مستقل ارتقاء یافت. این شهرستان دارای دو بخش مركزي و صفادشت، دو شهر به نام­های ملارد و صفادشت، چهار دهستان به نام­های ملارد شمالی، ملارد جنوبی، بی­بی سکینه و اخترآباد و ۹۱ آبادی و ۵۹ روستای دارای سکنه است. بر اساس آخرين سرشماري نفوس و مسكن در سال ۱۳۹۵، جمعيت شهرستان ملارد  377292  نفر اعلام گرديده است.


مراکز علمی و دانشگاهی در شهرستان ملارد:

هفت واحد دانشگاهي عبارتند از دانشگاه آزاد اسلامي واحد ملارد و  واحد صفادشت، دانشگاه پيام نور واحد ملارد، علمی کاربردی تهران ۳ و نان سحر، دانشکده فنی کشاورزی و آموزشکده فنی تربیت بدنی پسران امام علی (ع)   مجموعاً با 10143 نفر دانشجو فعال است.

 

دانشگاه علمی و کاربردی صفادشت :

تعداد دانشجوها : 1552
تعداد اساتید هیئت علمی : 6
تعداد رشته ها: 19

 


دانشگاه آزاد واحد صفادشت:

تعداد دانشجوها:   3310
تعداد اساتید هیئت علمی:   38
تعداد رشته ها:   42

 

 


دانشگاه پیام نور واحد ملارد :

تعداد دانشجوها:   1559
تعداد اساتید : ۵۳
تعداد رشته ها: ۲۰


دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملارد :

تعداد دانشجوها: 2345
تعداد اساتید هیئت علمی : 30
تعداد رشته ها:   23

 


آموزشکده فنی تربیت بدنی امام علی (ع) صفادشت :

تعداد دانشجوها : 470
تعداد اساتید: ۳۰
تعداد رشته ها : ۱

 


دانشکده فنی کشاورزی استاد شهریار صفادشت :

تعداد دانشجوها:   850
تعداد اساتید هیئت علمی:  8
تعداد رشته ها: 10

 

 


مرکز علمی کاربردی نان سحر :

تعداد دانشجو: 57
تعداد اساتید هیئت علمی : ـــ
تعداد رشته ها: 10
تعداد مدارس این شهرستان هم ۱۴۶ آموزشگاه شهری و ۹۰ مدرسه روستایی می باشد .


کشاورزی، دامپروری و صنایع وابسته :

شهرستان ملارد دارای 17 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که از این میزان بیش از 250 هزار تن انواع محصولات باغی و زراعی تولید می­شود. عمده محصولات زراعی شهرستان ملارد گندم، جو و ذرت و عمده محصولات باغی زردآلو، سیب و گیلاس است. ملارد رتبه اول تولید طیور در استان را به خود اختصاص داده است و بیشترین تولید تخم مرغ، گوشت سفید و قرمز استان تهران در شهرستان ملارد تولید می­ شود. شهرستان ملارد از لحاظ تولید شیر اهمیت زیادی دارد که سالانه بیش از 125 هزار تن شیر در این شهرستان تولید می­شود. در شهرستان ملارد سالانه 23 هزار تن قارچ تولید می­شود که این رقم  24 درصد تولید قارچ کشور و 60 درصد تولید قارچ استان تهران محسوب می­شود.


واحدهای تولیدی و صنعتی :
شهرستان ملارد دارای بیش از ۴۰۰ واحد تولیدی ، صنعتی و کارخانه در شهرک ها و لکه های صنعتی صفادشت، دهک و قپچاق می باشد که مهمترین آنها عبارتست از اورند پیشرو پلاستیک سازنده قطعات پلیمری خودرو، فرنام بسپار سازنده قطعات تزئینی خودرو، صبوران پلیمر سازنده قطعات پلیمری خودرو، کشت و صنعت قارچ ملارد و پارس شهریار پرورش دهنده قارچ خوراکی، ایران ناژو تولید کننده مواد آرایش و بهداشتی ودارویی، سیماران سازنده سیستمهای مخابراتی، واحد صنعتی مهدین سازنده مخازن تحت فشار و پالایشگاهی، صنایع بسته بندی بهکاربرد تولیدکننده کارتن های بسته بندی، شرکت دانا بسپار سازنده قطعات پلیمری خودرو، هود آشپزخانه درسا، ستاره غذایی شهر تولید کننده کیک وکلوچه که سهم بسزائی در ایجاد اشتغال در منطقه دارند.

مراكز فرهنگي و عمومی :

درحال حاضر این شهرستان داراي ۸۵ مسجد، ۴۵۰ هيات مذهبي، ۵۸ تكیه و حسينيه، شش بقعه متبركه، یک حوزه علميه، یک سينما، یک فرهنگسرا، ۱۴ كانون فرهنگي هنري وابسته به مساجد، سه كتابخانه عمومی بنامهای شهید سلیمی،شهید رجائی واقع در شهر ملارد و امام رضا (ع) شهر صفادشت می باشد.


اماکن گردشگری عمومی :

دشت شقایق این شهرستان با مساحتی بالغ بر ۳۰۰ هکتار یکی از مناطق بکر گردشگری استان تهران می باشد . علاوه بر این شهرستان ملارد دارای دو مکان گردشگری و تفریحی خصوصی نارنجستان و بازینو است. ۱۳ پارک محله ای هم در شهرهای ملارد و صفادشت تاسیس شده است.


اماکن بهداشتی و درمانی :

این شهرستان فاقد بيمارستان بوده و تعداد درمانگاه ها و کلینیکهای دولتی و خصوصی آن ۲۰ مرکز می باشد علاوه بر این مراکز ۳ داروخانه شبانه روزي و ۲۹ داروخانه و همچنين ۱۸ خانه بهداشت به ارائه خدمات بهداشتی ودرمانی به شهروندان و روستائیان می پردازد


اماکن ورزشي :

نام مجموعه های ورزشی مساحت فضاهای ورزشی(مترمربع) روباز سرپوشیده سالن شهداء ۱۶۳۲ مارلیک ۱۱۵۲ پوریای ولی ۱۱۵۲ ولیعصر ۸۱۰ روستای لم آباد ۸۶۴ قائم آل محمد(عج)، بیدگنه ۱۲۹۶ شهید عقیلی ۷۵۶۰ قائم آل محمد(عج)، بیدگنه ۷۳۵۰ سالن حصارطهماسب ۱۱۵۲ سالن اختر آباد ۵۴۰ سالن روستای خوشنام ۱۲۹۶ استخر سرپوشیده ملارد ۱۰۰۰ اماکن زیارتی شهرستان با توجه به قدمت و ديرينگي شهرستان ملارد، شش بقعه متبركه امامزاده بی بی سکینه (س)شهر صفادشت، امامزاده ابراهیم(ع)شهر ملارد، امامزاده حمزه(ع)شهر صفادشت، امامزاده قاسم (ع)روستای بیدگنه، امامزاده حاتم کش (ع) روستای مهرآذین و امامزاده خاتون (س) روستای مهرچین میزبان علاقه مندان به ائمه معصومین و فرزندان مطهر آنان می باشد.

نقشه جامع ملارد :

آثار تاریخی شهرستان ملارد : 

۳۶ آثار تاريخي و باستاني در اين منطقه وجود دارد که مورد بازديد ساكنين شهرستان و مسافرين قرار مي گيرد که عبارتند از :  (برای اطلاعات بیشتر و معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان ملارد اینجا کلیک نمائید)
سیاه تپه روستای قره ترپاق – قاجاریه
قرمز تپه روستای قره ترپاق – قاجاریه
حمام اخترآباد – قاجاریه
آق داش تپه گمرگان – آغاز تاریخی
سلبی تپه گمرگان – آغاز تاریخی
قلعه  حسین آباد – قاجاریه
قلعه  زرین آباد – قاجاریه
قلعه چهارباغ – قاجاریه
مسجد چهارباغ – قاجاریه
قلعه گبری محمود آباد – صفویه
قلعه  محمود آباد – صفویه
قلعه پامبوخلی محمود آباد – صفویه
پل شاه عباسی حاجی آباد سفلی – صفویه
قلعه قجیر محمودآباد – پیش از تاریخ
تپه حسین آباد ارغش آباد – پیش از تاریخ
قلعه  ارغش آباد – قاجاریه
قلعه  صالح آباد – قاجاریه
آق تپه شش – قاجاریه
حمام شش – قاجاریه
تپه خاتونلر – قاجاریه
تپه سلمیان – صفویه
قلعه حسین آباد امیریه – قاجاریه
آق تپه امیریه – سلجوقی
تپه ارسطو ۱ – سلجوقی
تپه ارسطو ۲ – پیش از تاریخ
حمام دهک – قاجاریه
تپه گاومیش خانه یوسف آباد – سلجوقی
شاخ تپه یوسف آباد –پیش از تاریخ
زال تپه کوشکک – سلجوقی
تخت کیکاووس بیدگنه – ساسانی
قلعه فرامرز  – قاجاریه
تپه های حصارک غفاری – پیش از تاریخ
تپه سالپوش بیدگنه – پیش از تاریخ
تپه باکلین مهرچین – پیش از تاریخ
رباط خاتونلر – قاجاریه

 


برخی مطالب دیگر در مورد ملارد قدیم و سوابق ملارد را می توانید از طریق صفحات زیر مطالعه فرمائید : 

اولین های ملارد

بهاء الدین کهبد (ارباب سابق ملارد)

ملارد در جنگ جهانی دوم

زبان و گویش ملاردی

صنایع دستی در ملارد قدیم

غذا و خوراکی ها در ملارد قدیم

کدخدا و خدایان ملارد

لباس و زیورآلات ملارد قدیم


 

عضویت در خبرنامه

عضویت در سایت ملاردی ها ساده است! با تکمیل فرم زیر می توانید به راحتی در خبرنامه عضو شوید تا ما بصورت دوره ای وقایع، مطالب و اخبار شهرستان ملارد را برای شما ارسال نمائیم. همین الان به ما بپیوندید
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.


 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

لطفا روی ستاره ها زیر برای ثبت امتیاز کلیک نمائید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیاز: 2

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است. شما نفر اول ثبت امتیاز باشید.

از اینکه این مطلب برای شما مفید نبوده عذرخواهی می کنیم. تمام تلاشمان را برای بهبود مطالب سایت انجام خواهیم داد.

لطفا شما بگوئید چگونه مطالب سایت را بهتر کنیم

لطفا برای ما بنویسید که چگونه می توانیم مطلب فوق را بهتر کنیم ؟

بازدیدها: 22

مزرئی
اکبر مزرئی هستم. تحلیلگر و معامله گر بازار سرمایه و طراح حرفه ای وب سایت. توانایی هایمان برای بیشتر ما بدون استفاده باقی می مانند. چون بازی را بدون شناخت می جنگیم، بحث می کنیم، شکست را تجربه میکنیم. افرادی که تخصص و تجربه را به روابط خاص ترجیح می دهند، تنها بازنده زندگی خود هستند نه مجموعه ای که با گذشت زمان رو به افول می رود هر چند دنیا سریع پیشرفت می کند و تاریخ عملکردمان را ثبت خواهد کرد
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

اینترنت شما در بازدید از سایت ملاردی ها دات کام بصورت نیم بهاء محاسبه می شود