زلزله ملارد

گسل های زلزله اطراف تهران از جمله گسل ملارد فعال است

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران گفت: گسل‌ هایی که در اطراف تهران وجود دارند مانند مشاء ، ری، شمال تهران، ملارد، پیشوا فعال هستند. البته یک سابقه زلزله در سالیان دور هم داشته‌ اند. این مناطق زلزله‌ خیز هستند.

زلزله در کمین تهرانی‌ هاست، اما کسی از زمان وقوع دقیق آن خبر ندارد. پایتخت باید برای زلزله آماده باشد تا مدیران بتوانند در مواقع بروز حادثه خدمت‌ رسانی‌ های لازم را به افراد آسیب‌ دیده انجام دهند.

 

تعدادی حسگر و سنسور در شهر تهران نصب شده است. گسل‌ های اطراف تهران فعال هستند و هر لحظه امکان وقوع حادثه وجود دارد. قانونی برای مدیریت بحران تصویب شد ولی هنوز آئین‌ نامه‌ های آن تصویب نشده و این قانون اجرا نشد، در صورتی که قانون اجرا و آئین‌ نامه‌ های آن مشخص شود، وظایف تمامی سازمان‌ ها و دستگاه‌ ها در مواقع وقوع حادثه مشخص است.

در هنگام وقوع زلزله امکان قطع ارتباطات وجود دارد به همین دلیل باید دکل‌ های ارتباط پایدار در تهران داشته باشیم.

در صورتی که زمین لرزه ۵ ریشتری رخ دهد با وجود امکانات می‌ توان اقداماتی انجام داد اما در زلزله ۶ تا ۷ ریشتری پایتخت  با مشکلات جدی مواجه خواهد شد و باید برای این امر مدیران خود را آماده کنند.

در برخی از محلات شهر تهران مراکز اسکان اضطراری وجود و از زیرساخت‌ های اولیه برخوردار هستند. شهروندان در صورت وقوع زلزله می‌ توانند چند روزی در این مراکز اسکان داشته باشند که پس از آن باید به مراکز اسکان موقت منتقل شوند که این مراکز در برخی نقاط  وجود دارد که البته به هنگام زمین لرزه شهروندان باید در جایی که هستند پناه بگیرند و از تردد خودداری کنند.

براساس بررسی‌ هایی که در شهر تهران صورت گرفته است، اگر تمام ظرفیت‌ های ارگان‌ های دخیل (برای زلزله بالای 6) ریشتر فعال شود، تهران تنها ۲۰ درصد آمادگی مقابله با زلزله را دارد و ۸۰ درصد پاسخگویی لازم را نخواهد داشت، هر چند که زیر ساخت‌ های در حال حاضر ایجاد شده است و باید دید توان مقابله با بحران چقدر بالا رفته است.

در خصوص آخرین وضعیت تهران در مواقع وقوع زلزله، تجهیزات نصب شده، خدمت‌ رسانی بعد از وقوع حادثه، آموزش دادن به شهروندان، آب اضطراری، دکل‌ های ارتباط پایدار، نصب شتاب‌ نگار و…با  کرمی محمدی رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران به گفت‌ و گو نشستیم.

 

هر لحظه امکان دارد در تهران زلزله رخ دهد. شهرداری تهران چقدر برای وقوع زلزله آماده است؟

نصب 22 شتاب نگار لرزه‌ ای

یکی از رویکردهای ما این است که زیرساخت‌ هایی لازم را در تهران ایجاد کنیم تا بتوانیم در مواقع بحران، داده‌ های مناسب و واقعی داشته باشیم، به همین دلیل اقداماتی صورت گرفت و تعدادی حسگر در تهران نصب کردیم تا بتوانیم براساس داده‌ های این سنسورها، مانیتورینگ لازم را انجام دهیم. در حال حاضر مجموعا 26 شتاب‌ نگار لرزه‌ ای در نزدیکی گسل‌ های اطراف (خارج از) تهران نصب و راه‌ اندازی شده تا در مواقع حادثه، هشدار سریع داده شود.

 

ایجاد سامانه تخریب خسارت بعد از زلزله به کجا رسید؟ تاکنون چند شتاب نگار در داخل شهر نصب شده است؟

بهره‌ برداری از 49 شتاب نگار در داخل شهر برای تخمین سریع خسارات

در حال حاضر با کمک شرکت گاز استان و مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، 49 شتاب نگار دیگر برای استفاده در سامانه تخمین خسارت در داخل شهر تهران نصب و بهره‌ برداری می‌ شود که سامانه مذکور با استفاده از داده‌ های برخط آنها بلافاصله بعد از وقوع زلزله گزارش میزان تلفات و خسارات را ارائه می‌ کنند.

به‌ روزرسانی 8 لرزه نگار آفلاین / خرید ۶ لرزه نگار برخط

لرزه‌ نگارها خیلی حساس‌ تر از شتاب‌ نگارها هستند و لرزش‌ های بسیار خفیف را نیز ثبت می‌ کنند. ما قبلا 8 لرزه‌ نگار داشتیم که اطلاعات در آنها ذخیره می‌‌شد و دسترسی به آنها هر چند وقت یک‌ بار با مراجعه فیزیکی به آنها صورت می‌ گرفت. در حال حاضر علاوه بر این که داده‌ های این 8 لرزه‌ نگار بصورت برخط دریافت می‌ شود، 6 لرزه‌ نگار آنلاین نیز خریداری شده که به دلیل حساسیت بالا تاکنون فقط یکی از آنها نصب و الباقی هم به زودی نصب می‌ شود.

 

این دستگاه‌ هایی که نصب شده است چقدر می‌ تواند در پیش‌ بینی وقوع زلزله کمک کند؟

نمایش حرکت گسل‌ ها / در زمینه سیل حسگرهایی نصب شد/ 11 باران‌ سنج داریم که آنلاین اطلاعات می‌ دهند

این دستگاه‌ ها حرکت گسل‌ ها را به خوبی نمایش می‌ دهد و اینکه نرخ حرکت گسل‌ ها کم یا زیاد شده است. همچنین ما در زمینه سیل هم حسگرهایی نصب کرده‌ ایم و یکسری باران‌ سنج برای پایتخت لازم داشتیم که خریداری شد. در حال حاضر 11 باران‌ سنج داریم که آنلاین اطلاعات را به ما می‌ دهند.

 

در خصوص به دست آوردن اطلاعات برف و یخبندان چطور؟ آیا سیستم‌ هایی در این زمینه خریداری و نصب شده است؟

چهار برف‌ سنج در مناطق یک، 2، 5 و 22 نصب شد / خریداری سطح‌ سنج دبی و ارائه اطلاعات آنلاین

بعد از برف سنگین آبان 98،  چهار برف‌ سنج در مناطق یک، 2، 5 و 22 خریداری و نصب شده که آنلاین هستند. باران‌ سنج‌ هم خریداری شده و حتی سطح‌ سنج دبی هم خریداری کرده‌ ایم که در کانال‌ ها کار گذاشته‌ ایم و در حال حاضر 12 سطح‌ سنج داریم که فقط 2 مورد آن هنوز نصب نشده است و تاکید دارم که  اطلاعات آنها هم آنلاین هستند و زمانی که سیلابی رخ دهد به ما اطلاع می‌ دهند و این سطح‌ سنج‌ ها در ورودی رود دره‌ ها نصب شده‌ اند.

 

برای به دست آوردن اطلاعات بادها سیستمی نصب شده است؟ در این زمینه توضیح دهید؟

 25 بادسنج  خریداری کردیم / نصب تعدادی از بادسنج‌ ها در نقاط مختلف

بله، تعدادی بادسنج داریم که برای سنجش سرعت باد به کار می‌ رود. قبلاً یک بادسنج در سازمان بود و ما 25 بادسنج هم خریداری کردیم که 10 بادسنج نصب شده است و در مجموع 26 بادسنج داریم.

 

یکی از مشکلات اساسی در پایتخت فرو نشست زمین است، آیا حس‌ گرهایی در این زمینه خریداری شده است؟

خرید حسگر برای نشان دادن فرو نشست زمین / 6 حسگر فاوای شهرداری تهران داشت

با توجه به نیاز شهر، حس‌ گرهایی برای فرو نشست زمین خریداری شد. البته برای حرکت گسل‌ ها هم می‌توان از این حسگرها  استفاده کرد. 6 دستگاه حسگر هم در این زمینه سازمان فاوای شهرداری تهران داشت و ما هم پنج دستگاه دیگر خریداری کردیم و همه اینها به صورت مشترک، اطلاعات را به صورت GPS به ما می‌ دهند.

 

چند سالی است که در فصل سرد سال بوی نامطبوعی در پایتخت منتشر می‌ شود هنوز دلیل این مشکل مشخص نشده است در این باره توضیح می‌ دهید.

14 سنسور برای شناسایی بوی نامطبوع در تهران خریداری کردیم / پایش پرتویی هم داشته‌ ایم

بوی نامطبوع در فصل سرد سال در برخی روزها در تهران منتشر می‌ شود. ما برای شناسایی این بو تعدادی ابزار خریداری کرده‌ ایم. 14 سنسور که شامل بو، گازهایی مثل کلر و… است که خریداری شده است. البته پایش پرتویی هم داشته‌ ایم که احتمال مخاطرات پرتویی را به ما نشان می‌ دهد که چهار دستگاه حسگر در این زمینه خریداری شده است.

رصد تصاویر ماهواره‌ ای در خصوص فرو نشست، فرو ریزش‌ ها و پیش‌ نمایشگر زلزله

غیر از این موضوعات؛ اتفاقاتی هم در سال گذشته رخ داد و ما توانستیم رصد تصاویر ماهواره‌ ای را در خصوص فرو نشست، فرو ریزش‌ ها و پیش‌ نمایشگر زلزله‌ ای دریافت کنیم.

ایجاد میزهای پایش اطلاعات آنلاین/ تخمین خسارت زلزله، هشدار سیل، پایش پوسته زمین، هشدار طوفان، پیش‌ نمایشگر زلزله

همین جا موضوع دیگری را هم مطرح کنم؛ ما نیازمند میزهای پایش اطلاعات آنلاین هستیم.  یکسری اطلاعات و داده داریم که باید افرادی آنها را رصد و تصمیم‌ گیری کنند. این میزهای پایش، تخمین خسارت زلزله، هشدار سیل، پایش پوسته زمین، هشدار طوفان، پیش‌ نمایشگر زلزله است که اطلاعات از آنها گرفته می‌ شود.

ایجاد یک اداره برای هشدار مخاطرات در سازمان مدیریت بحران

زیرساخت‌ هایی هم ایجاد شد و حتی ما ساختار تشکیلاتی خود سازمان مدیریت بحران را با کمک شورای اسلامی شهر تهران تغییر دادیم و یک اداره برای هشدار مخاطرات ایجاد کردیم.

 

در خصوص آخرین وضعیت گسل‌ های شهر تهران توضیح دهید کدام گسل‌ ها فعال و کدام گسل‌ ها غیرفعال است؟

گسل‌ های مشاء، ری، شمال تهران، ملارد، پیشوا فعال هستند/  سابقه زلزله در سالیان دور/ گسل‌ ها  همچنان در حال شناسایی هستند

گسل‌ هایی که تقریبا‌ً در اطراف تهران وجود دارند مانند مشاء، ری، شمال تهران، ملارد، پیشوا فعال هستند. البته یک سابقه زلزله در سالیان دور هم داشته‌ اند. این مناطق زلزله‌ خیز هستند. البته گسل‌ ها در حال شناسایی هستند و سنسورهای هشدار سریع هم داریم.

 

بودجه مدیریت بحران در شهرداری تهران در چند سال گذشته چقدر رشد کرده است، در این باره توضیح ‌دهید.

دو سالی است که بودجه مدیریت بحران رشد خوبی داشته است/ ایجاد زیرساخت در تهران

محدودیت بودجه‌ ای همه جا هست. قبلاً بودجه به اندازه‌ ای بود که تقریباً حقوق کارکنان فقط داده می‌ شد، اما دو سالی است که بودجه رشد خوبی داشته  و براساس آن توانستیم زیرساخت‌ هایی فراهم کنیم.

 

آیا دولت به وظایف خود در زمینه مدیریت بحران در کلان شهر تهران عمل کرده است؟

هنوز آئین‌ نامه‌ های قانون مدیریت بحران که سال 98 تصویب شده، مشخص نیست/ اجرای قانون بدون آیین نامه سخت است

عمده مشکل ما این است که قانونی در زمینه مدیریت بحران از سال 98 تصویب و ابلاغ شده است، اما هنوز آئین‌ نامه‌ های آن مشخص نیست و اجرایش سخت است.

قانونی خوبی است اما برای اجرا مشکل دارد/  وظایف هم دستگاه‌ ها و نهادها مشخص شده است/ تشکیل جلسات غیررسمی شورای هماهنگی مدیریت بحران

قانون جدید مدیریت بحران بد نیست، اما آئین‌ نامه‌ های آن هنوز تصویب نشده است. در صورتی که این قانون اجرایی شود، وظایف دستگاه‌ ها هم مشخص است. در حال حاضر شورای هماهنگی مدیریت بحران جلسه تشکیل نمی‌ دهد، البته ما به صورت غیررسمی جلسه داشته‌ ایم، اما رسماً این جلسات ملغی شده است و باید این نقیصه برطرف شود.

 

در خصوص قانون جدید و مشکلاتش توضیح می‌ دهید؟ چرا تاکنون آئین‌ نامه‌ های آن تصویب نشده است؟

بودجه فقط برای مواقع بحران است/ برای قبل بحران بودجه‌ ای وجود ندارد/  ساز و کار اجرایی قانون در سطح بالا نوشته شده است

عمده مسائل و سازوکارهای مدیریت بحران در این قانون دیده شده است و وظایف تمام دستگاه‌ های دولتی، نیمه‌ دولتی در این زمینه به صورت جداگانه مشخص است. وظایف قبل از بحران، حین و بعد از بحران و همچنین  هماهنگی‌ ها هم مشخص است که کدام ارگان و نهاد کار انجام دهد. بخش بودجه‌ ای آن هم مشخص است که باید هر ساله برای آن بودجه‌ ای در نظر گرفته شود. پارامترهای تشویقی و جبرانی نیز دیده شده است اما تاکنون آئین‌ نامه‌ های آن تصویب نشده است و بودجه هم داده نشده است.

فقط برای بحران بودجه صرف می‌ شود و برای قبل بحران بودجه‌ ای وجود ندارد و کسی نمی‌ تواند کاری انجام دهد. ساز و کار اجرایی قانون در سطح بالا نوشته شده است،‌ اما چون آئین‌ نامه ندارد تا کنون اجرایی نشده است.

 

در مواقع بحران، امکان قطع برق وجود دارد و در پی آن امکان برقراری ارتباط سخت می‌ شود، برای رفع این مشکل در مواقع بحران چه اقداماتی انجام شده است؟

تعریف سیستم پایدار برای مواقع بحران/ امکان قطعی برق از چند ساعت تا چند روز / 70 دکل ارتباط پایدار در دست احداث است

در زمان زلزله امکان قطعی برق از چند ساعت تا چند روز وجود دارد. حجم تماس‌ های مخابرات هم قطعاً زیاد می‌ شود و مدیران بحران شاید نتواند از این سیستم استفاده کند، در نتیجه سیستم پایداری تعریف شده تا مدیران بتوانند در مواقع بحران از آن استفاده کنند. 70 دکل ارتباط پایدار در دست احداث است. 10 دکل احداث شده و 16 دکل در حال اجراست و تا پایان سال 70 دکل احداث می‌ شود. ما همچنین تابلوهای هشدار هواشناسی هم داریم که این تابلوها در مبادی ورودی کوهستان نصب شده است و پیام‌ های هشدار و آموزشی داده می‌ شود. تابلوهای راه‌ های اضطراری هم به تعداد 32 عدد وجود دارد که در زمان بحران نیروهای امدادی از آن استفاده کنند.

دستگاه تولید ماسک بهداشتی ایجاد کردیم/ تامین ماسک کارکنان در مواقع بحران

ما همچنین دستگاه تولید ماسک بهداشتی را هم ایجاد کرده‌ ایم که در زمان وقوع زلزله و یا برخی پاندومی‌ ها، دیگر شهرداری بتواند به صورت مستقل ماسک برای نیروهای خود تولید کند.

 

برای آموزش در مواقع بحران چه اقداماتی انجام داده‌ اید؟

تهیه مسابقات جذاب و اجرای آن در آینده نزدیک

برنامه‌ ریزی‌ هایی در این زمینه داشته‌ ایم. برنامه‌ هایی در رادیو داریم که استقبال خوبی  از آن شده  است.  همچنین آموزش‌ هایی در شبکه پنج صدا و سیما داریم و در حال تهیه یکسری مسابقات جذاب هم هستیم که تا یکی دو ماه آینده اجرایی می‌ شود.

 

یکی از مشکلات در مواقع بحران مشکل آب است،‌ در این زمینه چه اقدامی انجام شده است؟

برای آب در زمان بحران برنامه‌ ریزی شد/ نصب 30 مخزن اضطراری

سیستم آب اضطراری با همکاری شرکت آب و فاضلاب استان تهران ایجاد شده است و محل تامین پول آن هم تصویب شده است و بخشی از پولی که شهروندان بابت آب می‌ دهند برای این موضوع مصرف می‌ شود. تاکنون 30 مخزن آب اضطراری نصب شده و قول داده‌ اند که 70 مخزن در تهران برای مواقع اضطراری ایجاد شود.

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها
منبع خبر
الف

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا