حوادث ملارد

مجرمان سایبری برای کلاهبرداری از کاربران در ملارد و فردیس مخفی شدند

مجرمان فیشینگ که کار و کاسبی خود را کساد می‌دیدند، به دنبال راهی بودند تا بتوانند دوباره مشتریان بانک را سرکیسه کنند و این بار سراغ اسکیمر رفتند تا با کپی کردن کارت‌های بانکی، حساب مشتریان را خالی کنند.

تبادلات مالی که به اینترنت و فضای مجازی کشید، برخی مجرمان که تا دیروز مقابل بانک‌ ها کشیک می‌ دادند تا کیف پر پولی را بقاپند، بیکار شدند و کمتر کسی پیدا می‌ شد پول نقد جا به‌ جا کند.

دزدان که روش‌ های سنتی را بی‌ نتیجه دیدند، دست به کار شده و در فضای سایبر به دنبال شکار طعمه‌ های خود از میان مشتریان بانک‌ ها بودند.

بهترین روش، فیشینگ بود که با راه‌ اندازی درگاه‌ های جعلی بانک، به راحتی اطلاعات حساب‌ بانکی افراد را به دست آورده و با یک کلیک موجودی‌ شان را به حساب خود منتقل می‌ کردند.

با افزایش پرونده‌ های فیشینگ، پلیس فتا و بانک‌ مرکزی دست به کار شدند و با راه‌ اندازی رمز‌های یکبار مصرف سدی در برابر اقدامات مجرمان فیشینگ قرار دادند.

مجرمان فیشینگ که کار و کاسبی خود را کساد می‌ دیدند، به دنبال راهی بودند تا بتوانند دوباره مشتریان بانک را سرکیسه کنند و این بار سراغ اسکیمر رفتند تا با کپی کردن کارت‌ های بانکی، حساب مشتریان را خالی کنند.

روشی که پلیس فتا بار‌ها به شهروندان درباره آن هشدار داده و خواسته هنگام خرید رمز کارت را خودشان وارد کنند. نکته‌ ای که بی‌ توجهی به آن باعث شده حساب بانکی افراد در حالی که کارت در اختیارشان بود و حتی رمز دوم نداشتند، خالی شود.

ماموران پلیس فتای البرز چندی قبل اعضای باندی سه نفره را دستگیر کردند که در دکه روزنامه‌ فروشی اطلاعات حساب بانکی ۲۰۰ نفر را با اسکیمر به دست آوردند. تحقیقات در این پرونده با شکایت‌ های مشابه در پلیس فتا آغاز شد.

مالباختگان مدعی شدند در حالی که کارت بانکی آن‌ها در اختیار خودشان بوده، برداشت غیرمجاز از حساب بانکی‌ شان صورت گرفته‌ است. در بررسی‌ های اولیه مشخص شد برداشت از حساب مال‌ باختگان به صورت اینترنتی نبوده و در استان‌ های مختلف و به وسیله دستگاه پوز از کارت نامبردگان برای خرید طلا برداشت‌ شده، که شک ماموران به کپی اطلاعات کارت‌ بانکی مال‌ باختگان از طریق دستگاه اسکیمر به یقین تبدیل شد. در ادامه تحقیقات مشخص شد همه مالباختگان در یک بازه زمانی مشخص از یک دکه در مناطق مرکزی کرج خرید کرده و از آن طریق کارت بانکی‌ شان کپی شده‌ است.

ماموران با انجام تحقیقات گسترده پلیسی ابتدا هویت یکی از متهمان را شناسایی سپس با زیر نظر قرار دادن او دریافتند او همراه یک نفر از همدستانش برای مدتی کوتاه دکه‌ای را در شهر کرج اجاره کرده و پس از کپی‌ برداری از کارت بانکی شهروندان، دکه را تحویل داده‌ اند.

پس از شناسایی مخفیگاه متهمان در شهر‌های فردیس و ملارد، ماموران با هماهنگی مقام قضایی در دو عملیات غافلگیرانه آن‌ ها را دستگیر و در بازرسی از مخفیگاه‌ شان یک دستگاه اسکیمر و ۲۰۰ کارت بانکی کپی شده را کشف کردند.

در بررسی‌ های پلیس مشخص شد، سرکرده باند چندی قبل به اتهام کلاهبرداری اسکیمری دستگیر و روانه زندان شده‌ بود که توانسته با قرار وثیقه آزاد شود و این بار با کمک دو همدستش ۱۳ میلیارد ریال کلاهبرداری کردند.

 

کپی ۳۰ کارت توسط فروشنده‌ های دوره‌ گرد

ماموران پلیس فتای تهران هم چندی قبل مجرمانی را دستگیر کردند که به روش اسکیمر، دو میلیارد تومان از حساب طعمه‌ های خود کلاهبرداری کردند.

شاکی در حالی که کارت‌ بانکی‌ اش را در دست داشت، به ماموران گفت: فردی از طریق کارت بانکی‌ ام، حسابم را خالی کرده‌ است. او در مدت چند ساعت هرچه پول در کارتم داشتم، خالی کرد. پس از این شکایت، ماموران تحقیقات خود را آغاز کرده و دریافتند شاکی در دام مجرمی اسکیمری گرفتار شده و متهم با کپی کارت او از حسابش برداشت می‌ کند.

با بررسی‌ های پلیسی، ردپای دو مجرم حرفه‌ ای در این پرونده به دست آمد و آن‌ ها دستگیر شدند که به کپی کارت ۳۰ نفر در پوشش فروشنده سیار اعتراف کرده و گفتند؛ برای این‌ که ردی از خود باقی نگذاریم، مدام محل دستفروشی خود را تغییر می‌ دادیم. رئیس پلیس فتای تهران با اشاره به شگرد اعضای این باند گفت: این مجرمان معمولا برای این‌ که ردی از خود به جا نگذارند، در پوشش فروشندگان سیار و دوره‌ گرد و با اجاره‌ کردن موقت یک دکه یا مغازه‌ ای بیشتر در خروجی شهرها، اجناس و کالا‌های خود را با قیمتی ارزان ارائه می‌ کنند.

در این خصوص لازم است شهروندان بعد از خرید، برای پرداخت مبلغ کالا حتما خود روند کشیدن کارت و ورود رمز را انجام دهند تا در صورت کپی‌ برداری اطلاعات کارت با توجه به نداشتن رمز آن امکان برداشت وجه برای مجرمان فراهم نشود.

 

کمین در مناطق توریستی

پلیس مازندران هم چندی قبل اعضای باندی را دستگیر کرد که در مناطق توریستی مازندران طعمه‌ های خود را شکار می‌ کردند. متهمان با نصب اسکیمر روی دستگاه کارتخوان و در پوشش دستفروش، اطلاعات حساب بانکی مشتریان خود را به دست آورده و با کپی آن، خرید‌های میلیونی می‌ کردند.

ماموران پلیس فتا پس از رو به‌ رو شدن با شکایت‌ های مشابه تحقیقات خود را آغاز کرده و توانستند اعضای این باند را در یکی از شهر‌های مازندران دستگیر و تجهیزات اسکیمر از آن‌ ها کشف کنند.

 

هشدار‌هایی که باید جدی گرفت

تنها یک بار کشیدن کارت روی دستگاه کارتخوانی که به اسکیمر متصل است، کافی است تا همه اطلاعات بانکی فرد ثبت شود.

حالا اگر فروشنده مجرم باشد، می‌ تواند از دستگاه کارتخوانی که به اسکیمر متصل است استفاده کرده، اطلاعات کارت بانکی شما را ثبت و نهایتا با داشتن رمز آن، از حساب شما برداشت کند؛ بنابراین حتما عملیات وارد کردن رمز را خودتان انجام دهید تا رمزتان به دست هیچ کسی نیفتد. در این صورت حتی اگر دستگاه کارتخوان به اسکیمر هم وصل باشد، مجرم نمی‌ تواند از اطلاعات شما سوء استفاده کند.

از سوی دیگر، هنگام وارد کردن رمز مطمئن شوید دوربین مداربسته از شما فیلمبرداری نمی‌ کند (رمز را متوجه نمی‌ شود). هنگام کشیدن کارت مطمئن شوید دستگاه کارتخوان شکسته، چسب خورده یا دارای قطعه اضافی نباشد، این مشکلات می‌ تواند نشانه وجود دستگاه اسکیمر باشد. اگر متوجه شدید دستگاهی چنین مشکلاتی را دارد، می‌ توانید از طریق سایت پلیس فتا، این مورد را گزارش دهید.

اگر احساس کردید شاید از یک دستگاه کارتخوان استفاده کرده‌اید که به اسکیمر وصل بوده، به سرعت رمزتان را تغییر دهید. هر ماه و به صورت منظم رمز کارت‌ بانکی خود را تغییر دهید. رمزتان را در اختیار فروشندگان دوره‌ گرد قرار ندهید که دستگاه کارتخوان دارند.

 

منبع: روزنامه جام جم

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها
منبع خبر
خبرگزاری کار ایران

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا