بیمارستان ملارد

فقر سرانه های بیمارستانی در غرب تهران / مسئولان: دوماه دیگر صبر کنید

سرانه تخت بیمارستانی در غرب تهران در حالی کمتر از یک چهارم استاندارد کشوری است که مسئولان برای ساخت سه بیمارستان ملارد،شهریار و قدس وعده های دوماهه داده اند.

بهره مندی از خدمات بهداشتی و درمانی در یک جامعه در واقع حق مسلم شهروندان و از مهم ترین حقوق انسانی است و در قوانین جمهوری اسلامی نیز به آن توجه ویژه شده است و دولت مکلف به تأمین حداقل نیازهای بهداشتی و درمانی شهروندان شده است.

اما شهرستان‌ های ملارد، شهریار و قدس با بهره مندی از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت پاسخگو نبوده و مردم برای دریافت خدمات درمانی و پزشکی با مشکلات بسیاری مواجه هستند و سه بیمارستان در حال احداث این شهرستان ‌های پر جمعیت غرب تهران چشم انتظار تخصیص بودجه اند، اقدامی که تاکنون شاهد آن نبوده ‌ایم.

البته بیمارستان‌ های ملارد و قدس تقریباً از نظر فیزیکی به اتمام رسیده ‌اند و امیدواریم تا دو سه ماه آینده به بهره برداری رسیده و مردم را در شرایط شیوع ویروس کرونا یاری رسانی کنند، اما بیمارستان سوم که بیمارستان امام خمینی (ره) شهریار است، ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، که تکمیل و افتتاح آن زمان بیشتری می‌ برد.

 

مشکلات درمانی و سختی تردد مردم ملارد نیاز به بیمارستان را پر رنگ ‌تر می‌ کند

 

یکی از شهروندان ملارد گفت: متأسفانه برای کوچک ‌ترین مریضی و مشکلی باید به استان البرز، شهریار و یا کرج مراجعه کنیم، در حالی که قبل از عید نوروز قرار بود، بیمارستان ملارد افتتاح شود.

محمد اصغری با اشاره به اینکه شهر ملارد با وجود اینکه در تقسیمات کشوری به شهرستان ارتقا یافته ‌است، حتی یک بیمارستان هم ندارد، بیان داشت: مشکل درمانی مردم این شهرستان فقط به این ‌جا ختم نمی ‌شود، مشکلات اقتصادی و سختی تردد به اطراف سبب شده تا در هنگام مواجهه با بیماری تا جایی که امکان دارد، از حضور در مراکز بیمارستانی و درمانی پرهیز کنیم، اما برخی اوقات به ویژه در مواقع اورژانسی واقعاً نیاز به حضور سریع در بیمارستان ها وجود دارد، که برای این مواقع حتی یک تخت بیمارستانی در ملارد نیست.

وی عنوان داشت: این شهرستان با جمعیت ۵۰۰ هزار نفری خود حتی یک مرکز درمانی دولتی هم ندارد تا اقشار آسیب‌ پذیر و کم ‌درآمد آن بتوانند با مراجعه به آنجا از رنج‌ های خود بکاهند و بدتر از همه این است که مسئولان به مردم وعده داده می‌ دهند که برای آنان بیمارستان ساخته می ‌شود و هر از گاهی وعده اتمام می ‌دهند، اما این خبرها جز افزایش اشتیاق مردم و ناامیدی بیشتر آنان ثمر دیگری نداشته است.

حامد حسینی نیز یکی دیگر از شهروندان ملارد عنوان داشت: چرا هنگامی که یک شهر، هنوز شهر به معنای واقعی نشده‌ است، آن را به شهرستان تبدیل می ‌کنند؟ ملارد علاوه بر این ‌که یک مرکز درمانی دولتی ندارد، یک مرکز درمانی برای بستری بیماران نیز ندارد و تمام مراکز خصوصی نیز در صورت پیش آمدن موقعیت اورژانسی، توانایی پذیرش بیمار را ندارند. و اگر یک وضع ویژه اتفاق بیفتد، بیمار ما تا رسیدن به بیمارستان دیگر شهرها و با توجه به ترافیک سنگین موجود در جاده ‌ها، جان خود را از دست خواهد داد.

 

بیمارستان ١۶٠ تختخوابی ملارد به پیشرفت فیزیکی ٨٥ درصدی رسیده است

 

فرماندار ملارد با بیان اینکه علت تأخیر در افتتاح بیمارستان این شهرستان نبود اعتبار کافی است، اظهار داشت: با پیگیری ‌های انجام شده، شاهد پیشرفت مناسبی در این پروژه هستیم، و اکنون شاهد گذراندن آخرین مراحل ساخت فیزیکی بیمارستان هستیم.

سجاد برنجی ساخت هرچه سریع ‌تر بیمارستان ملارد را وظیفه مسئولان اجرایی دانست و گفت: با تمام توان پیگیر اتمام ساخت این بیمارستان هستم، چرا که در نزدیکی پایتخت و با وجود جمعیت قابل توجه حتی یک بیمارستان نیز نداریم و مردم برای رفع نیازهای درمانی خود مجبورند به تهران و یا شهرستان‌های اطراف مراجعه کنند.

برنجی عنوان داشت: معاون اول رئیس ‌جمهوری به سه وزیر و رئیس سازمان برنامه و بودجه برای رسیدگی و تسریع در تکمیل بیمارستان و فرهنگسرای این شهرستان تا پایان امسال دستور ویژه صادر کرده است که انشاالله محقق خواهد شد.

وی اظهار داشت: پروژه بیمارستان ١۶٠ تختخوابی شهرستان ملارد با زیربنای ١٤ هزار و ٣٥ مترمربع در دو بلوک تاکنون به پیشرفت فیزیکی ٨٥ درصدی رسیده و تکمیل آن از نیازهای شهرستان در زمان حاضر است.

سرانه تخت بیمارستانی در شهرستان‌ های ملارد، شهریار و قدس بسیار کم‌ تر از میزان استاندارد است

نماینده مردم شهرستان‌ های ملارد، شهریار و قدس در مجلس شورای اسلامی در این خصوص اظهار داشت: در حال حاضر باید جمعیت این سه شهرستان را بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر برآورد کرد، چرا که علاوه بر یک میلیون ۶۰۰ هزار نفر اهالی این سه شهرستان که نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی دارند، ۳۰۰ هزار تبعه افغان نیز در ملارد، شهریار و قدس زندگی می ‌کنند و از خدمات و امکانات استفاده می‌کنند، که باید در برنامه ریزی ها مورد توجه قرار گیرند.

حسین حق وردی اضافه کرد: در حال حاضر سرانه تخت بیمارستانی در شهرستان ‌های ملارد، شهریار و قدس بسیار کم ‌تر از میزان استاندارد است و جالب است، بدانید، اگر سه بیمارستان مذکور و در حال ساخت در این سه شهرستان افتتاح شود، سرانه تخت بیمارستانی در این سه شهرستان به ازای هر یک هزار نفر به هفت دهم می ‌رسد، حال آنکه این سرانه طبق استاندارد کشوری باید به ازای هر یک هزار نفر دو و دودهم باشد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه هم اکنون در شهریار دو بیمارستان و در شهر قدس یک بیمارستان فعال است، گفت: می ‌بایست، تا دو ماه آینده بیمارستان‌ های ملارد و شهرقدس و تا پایان سال بیمارستان امام خمینی (ره) شهریار راه اندازی شود، تا بخشی از نیازهای مردم منطقه به خدمات درمانی و پزشکی، به ویژه در شرایط کرونایی کنونی تأمین شود.

وی با بیان اینکه بیمارستان‌ های در حال ساخت ملارد و شهر قدس هر کدام ۱۶۰ تختخوابی هستند، ادامه داد: دو هفته پیش به همراه فرماندار ملارد بازدیدی از روند ساخت بیمارستان ملارد داشتم، که روند پیشرفت مناسب بود، اما می‌ بایست، سرعت گیرد و با تأمین اعتبار و برنامه ریزی های مناسب از تعویق در راه اندازی آن ممانعت شود.

حق وردی گفت: قطعاً پیگیری‌ های لازم برای احداث هرچه سریع ‌تر این بیمارستان‌ ها را از طریق مجلس شورای اسلامی و مجمع نمایندگان استان تهران انجام خواهیم داد.

این نماینده مجلس از بخش خصوصی برای تجهیز بیمارستانی در شهریار برای پذیرش بیمارهای کرونایی تقدیر کرد و افزود: در بیمارستان‌ های فعال منطقه نیز امکانات مناسبی برای درمان بیماران کرونایی وجود ندارد، اما تلاش کادر درمان و مدیریت بیمارستان برای خدمت رسانی به بیماران قابل تقدیر است.

تا پایان سال ۹۹ بیمارستان ملارد افتتاح خواهد شد

استاندار تهران نیز گفت: متأسفانه استان تهران، به ویژه شهرستان ‌های غرب این استان از کمبود تخت بیمارستانی رنج می ‌برند و بیمارستان‌ های ملارد و قدس هر کدام با ۱۶۰ تخت و بیمارستان شهریار با ۳۲۰ تخت بیمارستانی در شُرف بهره برداری است، که در صورت تزریق اعتبار شاهد افتتاح این بیمارستان ‌ها تا پایان سال ۹۹ خواهیم بود.

انوشیروان محسنی بندپی با بیان اینکه در استان تهران شاهد تراکم بالای جمعیتی هستیم، اضافه کرد: در حال حاضر رئیس جمهور محترم دستوری مبنی بر تزریق اعتبار مالی و سرعت بخشیدن به اتمام پروژه ‌های بهداشتی و احداث بیمارستان‌ ها صادر کرده است، که برای تخصیص این اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه پیگیری می‌ کنیم.

با تمام این تفاسیر و شنیدن گلایه‌ های مردم باید منتظر بمانیم و ببینیم مردم این شهرستان که خواسته به حقی دارند آیا دارای بیمارستان خواهند شد یا هنوز در وعده ‌ها باقی می ‌مانند.

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا