محیط زیست ملارد

عدم راه ‌اندازی تصفیه ‌خانه فاضلاب شهر صفادشت

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد با اشاره به وضعیت نامطلوب سیستم‌های تصفیه‌خانه فاضلاب شهری و صنعتی در این شهرستان گفت: با توجه به تنش آبی این شهرستان ضرورت دارد صنایع جدید آن کم‌آب‌بر باشند.

مهناز مدیریان با اشاره به اینکه یکی از معضلات اصلی شهرستان ملارد وضعیت تصفیه ‌خانه شهری شهر صفادشت، تصفیه‌ خانه شهرک صنعتی صفادشت و محدودیت ظرفیت تصفیه‌ خانه شهر ملارد است، گفت: تصفیه‌ خانه فاضلاب شهر صفادشت جانمایی شده اما هنوز هیچ اقدامی برای راه‌ اندازی آن انجام نشده است.

وی ادامه داد: مورد مهم ‌تر تصفیه‌ خانه فاضلاب شهرک صنعتی صفادشت است که اگر راه ‌اندازی شود نه تنها مشکل بسیاری از واحدهای صنعتی بلکه مشکل بزرگ زیست محیطی را در شهرستان ملارد برطرف خواهد کرد.

مدیریان با بیان اینکه اکنون به بسیاری از واحدهای صنعتی داخل شهرک صنعتی صفادشت مجوز فعالیت داده نمی ‌شود، اظهار کرد: مجوز فعالیت برای برخی واحدهای صنعتی در داخل شهرک صنعتی صفادشت صادر نمی ‌شود چراکه این واحدها لازم است در وهله نخست به ‌صورت تک تک سیستم تصفیه ‌خانه فاضلاب خود را راه‌ اندازی کنند و این مساله با ماهیت ایجاد شهرک صنعتی که باعث ارائه تسهیلات و خدمات به واحدهای صنعتی مستقر در آن‌ ها می ‌شود، تناقض دارد.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی ممکن است به ‌دلیل فقدان سیستم تصفیه ‌خانه فاضلاب در شهرک صنعتی صفادشت و لزوم راه ‌اندازی آن به صورت مستقل از انتقال واحد خود به شهرک صنعتی خودداری کنند.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد در بخش دیگری از صحبت‌ های خود درباره وضعیت واحدهای آلاینده شهرستان ملارد گفت: در این شهرستان واحدهای آلاینده به ‌صورت مستمر و هفتگی پایش می ‌شوند و خوشبختانه هیچ واحد صنعتی در سطح شهرستان نیست که به ‌صورت عمده خروجی فاضلاب یا دودکش آن آلاینده باشد. همچنین هیچ واحدی در شهرستان وجود ندارد که از هیچ تجهیزات کنترلی برخوردار نباشد اما اینکه آیا این سیستم‌ های کنترلی به ‌درستی کار می ‌کنند یا خیر وابسته به نظارت ما است بنابراین سعی می‌ کنیم تا جای ممکن نظارت ‌های کافی و دائمی بر واحدهای صنعتی و آلاینده داشته باشیم.

وی ادامه داد: طی هفته‌ های گذشته تعدادی از واحدهای رنگرزی پارچه را پایش و دو واحد را شناسایی کردیم که با وجود برخورداری از سیستم تصفیه‌ خانه فاضلاب، از طریق خروجی‌ های نامتعارف و غیرمجاز اقدام به تخلیه فاضلاب خود کرده بودند که وارد منابع آب‌ های زیرزمینی می ‌شد. با توجه به اخطاریه‌ هایی که برای این واحدها صادر کردیم خوشبختانه اکنون در حال بهینه‌ سازی سیستم تصفیه ‌خانه فاضلاب خود هستند و تا بهینه ‌سازی سیستم تصفیه‌ خانه ‌های فاضلاب این واحدها به نتیجه نرسد فرایند تصفیه فاضلاب آن‌ ها متوقف خواهد ماند.

مدیریان در پایان با اشاره به اینکه شهرستان ملارد به‌ لحاظ جغرافیایی میان سه استان تهران، البرز و مرکزی قرار دارد و در مسیر تردد است، گفت:‌ این شهرستان قابلیت ‌های بسیاری دارد اما با توجه به مشکل تنش آبی در دشت شهریار و سایر مناطق این محدوده، لازم است پیش از استقرار صنایع جدید نه تنها در این شهرستان بلکه در کل استان تهران ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان ‌های تهران، وزارت صنعت و معدن، جهاد کشاورزی و مجموعه استانداری نسبت به کم آب ‌بر بودن واحد صنعتی مورد نظر اطمینان حاصل کنند تا با افزایش تنش آبی در این شهرستان و استان تهران رو به ‌رو نشویم.

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا