حقوقی و قضائی

حادثه ناشی از کار

۱- حادثه ناشی از کار، حادثه اي است که در حین انجام کار اتفاق افتاده باشد و منحصر به این که در محیط کارگاه باشد، نیست.
۲- حادثه رانندگی که حین انجام کار اتفاق میافتد، تحت شمول هر دو نظام حقوق کار و تصادفات قرار میگیرد و در نتیجه در اینگونه حوادث باید از نظر کارشناسان راهنمایی و رانندگی و بازرسان کار، هر دو، استفاده شود.

🅾 نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه
تاریخ: 1398/11/06
🔹شماره نظریه: 7/98/861
🔹شماره پرونده: ح 98-16/10-861

🔶استعلام:
در صورت بروز سانحه و وجود نظامهاي حقوقی حاکم بر حادثه جهت پرداخت خسارت یا دیه و همچنین تداخل اسباب، ضابطه تعیین نظام حقوقی بر فرض حادثه چگونه است؟ به عنوان مثال شخصی به دستور کارفرماي خویش جهت آوردن مصالح ساختمانی با خودروي کارفرما به بیرون از محوطه کارگاه مراجعه میکند و در این حین با خودروي دیگر تصادف و به عنوان مقصر حادثه شناخته میشود. با فرض تقصیر یا عدم تقصیر، کدام نظام حقوقی (بیمه اجباري ثالث یا قانون کار) حاکم بر قضیه است؟

🔶پاسخ:
اولا، با عنایت به ماده 12 قانون مسئولیت مدنی مصوب 1339 و ماده 36 قانون تأمین اجتماعی مصوب 1354، حادثه ناشی از کار، حادثهاي است که در حین انجام کار اتفاق افتاده باشد و منحصر به این که در محیط کارگاه باشد، نیست.

ثانیا، کارگري که به سبب انجام کار در حال رانندگی است، مانند دیگر اشخاص باید مقررات رانندگی را رعایت کند و کارفرما نیز باید ضوابط مربوط به کار را در خصوص کارگر مراعات کند؛ بنابراین حادثه رانندگی که حین انجام کار اتفاق میافتد، تحت شمول هر دو نظام حقوق کار و تصادفات قرار میگیرد و در نتیجه در اینگونه حوادث باید از نظر کارشناسان راهنمایی و رانندگی و بازرسان کار، هر دو، استفاده شود.

🔶مواد مربوط:
✅قانون مسؤوليت مدنى:

ماده ۱۲ –
كارفرمايانى كه مشمول قانون كار هستند مسؤول جبران خساراتى مى‌باشند كه از طرف كاركنان ادارى و يا كارگران آنان در حين انجام كار يا به مناسبت آن وارد شده است مگر اين‌كه محرز شود تمام احتياط هائى كه اوضاع و احوال قضيه ايجاب مى‌نموده، به عمل آورده يا اين‌كه اگر احتياطهاى مزبور را به عمل مى‌آوردند باز هم جلوگيرى از ورود زيان مقدور نمى‌بود كارفرما مى‌تواند به واردكننده خسارت در صورتى كه مطابق قانون مسؤول شناخته شود مراجعه نمايد.

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

2 دیدگاه

  1. در صورتی کارگر در حادثه ناشی از کار فوت نماید و ۱۲ یا ۱۳ سال هم سابقه بیمه پردازی داشته باشد آیا مستمری بازماندگان کامل برقرار می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا