جهاد کشاورزی ملارد

تغییر غیرمجاز کاربری اراضی ۴٠ درصد افزایش داد

رئیس سازمان امور اراضی کشور از افزایش ۴٠ درصدی تغییر غیرمجاز کاربری اراضی کشاورزی به دلیل ناهماهنگی ها در دولت خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور، امروز در نشست خبری به مناسبت دهه فجر، اظهار داشت: از مهمترین کارهایی که در این سازمان در حال انجام بوده راه اندازی سیستم جامع امور اراضی است که بر این اساس تمام خدمات در قالب خدمات الکترونیک انجام می ‌شود.

وی افزود: بر این اساس مجوزها، نظارت ‌ها، استعلام‌ ها از طریق همین سامانه انجام می ‌شود و همچنین تدابیری اتخاذ شده تا ارباب رجوع به جای مراجعه به تهران و ساختمان مرکزی، در شهرستان ‌ها خدمات دهی صورت گیرد.

رئیس سازمان امور اراضی کشور در خصوص اینکه چرا برای برخی از اراضی به طور همزمان دو یا چند سند صادر می‌شود؟ گفت: مشکلات مربوط به صدور سند مربوط به همکاران ما در سازمان ثبت اسناد است اما از آنجا که گاهی اوقات میان تفکیک اراضی مردمی با دولتی تداخلاتی وجود دارد اقدام به حد نگاری و تهیه نقشه و کاداستر کرده ایم.

به گفته اورنگی، ۵۸۰ هزار هکتار از اراضی که مربوط به مردم بود حل اختلاف شده و با اصلاح اسناد به مردم بازگردانده شده است و اکنون آنها می ‌توانند برای دریافت سند اقدام کنند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور تصریح کرد: از سال ۱۳۹۴ بر اساس قانون باید کاداستر ۱۸ میلیون هکتار از اراضی کشور را تهیه کنیم که برای ۹ میلیون هکتار آن عملیات اقدام و ثبت صورت گرفته و از این رقم نیز نقشه ‌های ۴.۵ میلیون توسط سازمان نقشه برداری تأیید شده است.

وی در خصوص تغییر کاربری اراضی کشاورزی به غیر کشاورزی بیان کرد: تغییر کاربری ‌های موجود در کشور را نمی ‌توان رد کرد بویژه در اطراف شهرها این تخلف بیشتر صورت می ‌گیرد و ما نیز بر اساس نص صریح قانون اقدام به قلع و قمع بناهای ساخته شده در این اراضی می‌ کنیم.

اورنگی ادامه داد: سازمان امور اراضی با جدیت تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغی برخورد می ‌کند و در این ارتباط همکاری دادستان ‌ها و مراجع قضائی را نیز دارد.

رئیس سازمان امور اراضی کشور بیان کرد: برای برخورد با تغییر کاربری اراضی کشاورزی و قلع و قمع آنها با کسی شوخی نداریم به طوریکه اخیراً ۳۷۰ مورد در قزوین در عرض ۴۸ ساعت قلع و قمع شد و ساختمان ‌های چند میلیاردی در تهران، مشهد، ملارد و کرج قلع و قمع شده است.

نقدینگی‌ های سرگردان جامعه به سمت زمین ‌ها آمده است

رئیس سازمان امور اراضی کشور تاکید کرد: با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور و وجود نقدینگی زیاد در دست مردم، بهترین جایی که برای سوداگران وجود دارد، زمین است که بخش زیادی از افراد سرمایه ‌های خود را به این بخش آورده اند اما ما نیز به شدت برخورد می‌کنیم.

ناهماهنگی ‌های موجود میان دستگاه ‌های دولتی موجب تغییر کاربری اراضی کشاورزی می ‌شود

اورنگی با بیان اینکه ناهماهنگی ‌هایی نیز میان دستگاه‌ ها برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی وجود دارد گفت: در حالیکه بر اساس قانون تغییر کاربری اراضی کشاورزی ممنوع است به دلیل این ناهماهنگی یا دستگاه‌ های دیگر نیز آنها می ‌گویند ما قانون خدمترسانی آب برق و گاز داریم یا اینکه گفته می ‌شود بر اساس قانون اجازه ساخت بنا در اختیار ما است. همچنین شهرداری ‌ها نیز به جای اجرای ماده‌ های ۹۹ و ۱۰۰ به جای قلع و قمع تغییر کاربری ‌ها از آنها جریمه می‌ گیرند و به هر حال این خلاء ها خود به تغییر کاربری ‌های موجود کمک می ‌کند.

وی در پاسخ به اینکه چرا سازمان امور اراضی نمی‌ تواند از خرد شدن اراضی کشور جلوگیری به عمل آورد گفت: بر اساس قانون ما می‌ توانیم از خرد شدن اراضی کشاورزی جلوگیری به عمل آوریم که دارای سند هستند اما با توجه به اینکه بسیاری از اراضی کشاورزی سند ندارند خرد شدن با قولنامه و بر اساس قانون موجود انجام می ‌شود.

رئیس سازمان امور اراضی کشور ادامه داد: مرجع قضائی به ما تاکید دارد که دنبال دانه درشت‌ ها باشیم ما نیز این موضوع را در دستور کار قرار داده ایم و علاوه بر آنها با دیگر تغییرات غیرمجاز کاربری نیز برخورد می ‌شود.

تغییر غیرمجاز کاربری اراضی کشاورزی ۴۰ درصد افزایش یافت

اورنگی در پایان صحبت‌ های خود گفت: از سال ۷۴ تاکنون ۳۰۰ هزار مورد تغییر کاربری در کشور شناسایی شده است.

وی بیان کرد: در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری نیز ۴۵ هزار تغییر کاربری غیرمجاز در سطحی بالغ بر ۷۶ هزار هکتار صورت گرفته که ۴۰ درصد در مقایسه با سال قبل افزایش یافته است؛ این رقم بدون در نظر گرفتن تغییر کاربری‌ های مجاز است.

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها
از طريق
خبرگزاری مهر

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا