دامپزشکی ملارد

گزارشی از شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در واحدهای صنعتی ملارد نداریم

معاون سازمان دامپزشکی با بیان اینکه تاکنون گزارشی از شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در واحدهای صنعتی نداشتیم، از مردم درخواست کرد به ۴ توصیه این سازمان عمل کنند.

سید بهمن نقیبی، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی درباره آخرین وضعیت شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور گفت: سازمان دامپزشکی کشور طی سه اطلاعیه درباره رخدادهای بهداشتی مرتبط با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به طور کامل اطلاع رسانی کرده است.

وی اضافه کرد: بر این اساس اواخر آبان ماه سال جاری، سه کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به طور همزمان در کشور شناسایی شد، در این کانون‌ ها که در مازندران، منطقه اصلاندوز اردبیل و تالاب میقان استان مرکزی بودند، گزارشاتی از تلفات پرندگان وحشی مهاجر اعلام شد که بعد از نمونه گیری های انجام شده، وجود بیماری در آنها تأیید شد.

این مقام مسئول افزود: خوشبختانه در منطقه اصلاندوز بعد از پاکسازی کانون اولیه، مورد جدیدی مشاهده نشد. ولی در مازندران مدتی بعد در منطقه فریدونکار نیز در دو پرنده این بیماری مشاهده شد که چون تعدادشان کم بود سریع برطرف شد و مورد جدیدی هم نداریم.

ماجرای ملارد چه بود؟

 

نقیبی گفت: در میقان نیز تعداد تلفات کاهش یافته و بر اساس آخرین اخباری که داریم تعداد تلفات به حدود ۷ الی ۸ قطعه در روز رسیده و تعداد تلفات در این منطقه در مجموع بیش از ۱۱۰۰ قطعه است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گزارشات ارائه شده درباره مشاهده چند کانون آلوده در ملارد نیز گفت: در ملارد در روستایی به نام «قلعه سید» یک کانون شناسایی شد که در آن حدوداً ۶۰۰ قطعه بوقلمون به صورت غیرمجاز نگهداری می‌ شدند و یک مورد دیگر نیز در این شهرستان و در شهرک جعفریه بود که حدود ۱۰ قطعه مرغ و خروس در یک خانه باغ نگهداری می‌ شدند که دو تا سه مورد تلفات داشت و صاحب آنجا فوراً ما را در جریان قرار داد که نمونه گیری های انجام شده حاکی از وقوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این کانون بود.

نقیبی با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون هیچ واحد صنعتی به این بیماری آلوده نشده و مورد جدیدی نیز در طیور بومی و همچنین حیات وحش گزارش نشده است، گفت: با این حال پایش های ما در راستای برنامه رصد و پایشی که داریم انجام می ‌شود که تا اردیبهشت سال ۱۴۰۰ این برنامه رصد ادامه دارد. پرندگان مهاجر نیز به تدریج اواسط و اواخر اسفند باز می گردند و بنابراین وضعیت به تدریج بهبود می ‌یابد.

نقیبی با تاکید بر اینکه به شدت مراقبت می‌ کنیم که واحدهای صنعتی آلوده نشوند، گفت: اگر این اتفاق بیفتد ممکن است اتفاقی مانند سال ۹۶ رقم بخورد که در آن سال حدود ۲۷ میلیون قطعه طیور معدوم شد و در تولید تخم مرغ به شدت دچار مشکل شدیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه از نقاط مختلف دنیا نیز خبر می‌ رسد که بیماری در حال تاخت و تاز است و هر روز نیز نمونه‌ های جدیدی از سراسر دنیا گزارش می‌ شود، افزود: در کشور ژاپن نیز شرایط مساعد نیست و این کشور حدوداً تا سه میلیون قطعه معدوم سازی انجام داده و پرندگان وحشی می ‌توانند این بیماری را وارد کشور ما کنند بدون اینکه خودشان علائمی از آن داشته باشند.

 

۴ توصیه به مردم برای جلوگیری از شیوع بیماری

 

نقیبی با بیان اینکه ما در اطلاعیه‌ های سازمان دامپزشکی بر روی چند نکته همیشه به شدت تاکید می‌ کنیم، گفت: کسانی که طیور خانگی و بومی نگهداری می ‌کنند توجه داشته باشند که حتماً بین این طیور با پرندگان آزاد ارتباطی وجود نداشته باشد. دوم اینکه محل نگهداری طیور را حتماً ضدعفونی کنند تا اگر پرنده آلوده ‌ای از آن منطقه عبور کرده و مدفوع آلوده در محل ریخته است، بی اثر شود. همچنین یک مطلب خیلی مهم که در سالهای گذشته نیز ما را آزار داده، خرید و فروش پرندگان به صورت دوره گردی بوده است که یکی از عوامل اصلی انتقال بیماری می‌تواند باشد و ما از مردم تقاضا می ‌کنیم به هیچ عنوان از دوره گردان خریدی انجام ندهند.

وی تصریح کرد: همچنین کسانی که با تلفات غیرعادی و غیر متعارف در جمعیت طیور خود مواجه می‌شوند این موارد را حتماً در هر منطقه از کشور که هستند به شماره ۱۵۱۲ اطلاع رسانی کنند.

 

راه اندازی آزمایشگاه ‌های مجهز در شانزده استان کشور

 

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی تصریح کرد: ما در واحدهای صنعتی، مشکل چندانی نداریم چرا که در اکثر این واحدها، مسئولان فنی و بهداشتی مستقرند و طیور را ویزیت دوره ‌ای می ‌کنند و اگر افت مصرف دان، آب یا تولید و یا تلفات غیرعادی رخ دهد در سریع ‌ترین زمان ممکن برای نمونه گیری به دامپزشکی اطلاع رسانی می ‌کنند.

نقیبی ادامه داد: در سالهای گذشته، مثلاً در سال ‌های ۹۵ و ۹۶ عمده نمونه‌ های گرفته شده حتماً باید به تهران می ‌آمد و اینجا آزمایش می ‌شد اما هم اکنون در شانزده مرکز استانی آزمایشگاه‌ های مجهز داریم که نتیجه های نمونه گیری را طی چند ساعت مشخص و اعلام می ‌کنند.

به گفته این مقام مسئول، این آزمایشگاه ‌ها در مازندران، گیلان، تهران، قزوین، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، مرکزی، شیراز، اصفهان و … که از نظر شیوع بیماری از حساسیت‌ های بالاتری برخوردارند، مستقر شده است.

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا