حقوقی و قضائی

پرونده‌های تجاوز جنسی در ایران چگونه بررسی می‌ شوند؟

عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه بوعلی سینا گفت: اثبات تجاوز جنسی رویه سختی دارد و از نظر قانونی، کمبودهای زیادی در پیگیری پرونده‌ های تجاوز به عنف وجود دارد.

دکتر مهری برزگر عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه بوعلی سینا گفت: وقتی یک خانم مورد تجاوز جنسی قرار می‌ گیرد، برای شکایت از فرد متجاوز باید به دادگاه کیفری شماره یک مراجعه کند چراکه دادگاه صالح برای رسیدگی به این جرم، دادگاه کیفری شماره یک است و این جرائم به صورت مستقیم در دادگاه مطرح می‌ شوند.

وی ادامه داد: این مسئله به صورت کامل با سیاست بزه‌ پوشی اسلام هماهنگی دارد چراکه لزومی ندارد بزه‌ دیده و متهم در دادسرا که محیط شلوغ‌ تری نسبت به این دادگاه دارد، حضور داشته باشند و این مسئله را برای بازپرس و افراد مختلف بازگو کنند.

این وکیل پایه یک دادگستری با بیان اینکه تجاوز جنسی در حقوق ایران با نام زنای به عنف شناخته می‌ شود، توضیح داد: به موجب بند پ ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی برای این مسئله جرم‌ انگاری شده‌ است.

برزگر در رابطه با نحوه اثبات ادعای بزه‌ دیده مطرح کرد: اثبات تجاوز مسئله‌ ای است که به حدود مربوط می‌ شود بنابراین بسیار کار سختی است حتی برخی از فقها پیشنهاد دادند زنای به عنف را جزء حدود در نظر نگیریم. در قانون کشور ما، تنها زمانی به اثبات تجاوز و صدور حکم می‌ رسیم که با توجه ادله موجود، مسئله تجاوز برای قاضی اثبات شود و این کار بسیار سخت است.

این عضو کانون وکلای مرکز در پاسخ با این مسئله که در قانون کیفری جمهوری اسلامی، قانونگذار برای اثبات این ادعا حضور چهار شاهد را لازم دانسته است، شرح داد:

برای اثبات مسئله تجاوز به عنف، شهادت چهار نفر ضروری نیست و اگر قاضی به این علم برسد که تجاوز صورت گرفته، می‌ تواند حکم را صادر کند.

وی با بیان اینکه نظر پزشکی قانونی یکی از نظریات کارشناسی است که در صدور حکم به قاضی کمک می‌ کند، اظهار کرد: اگر آثاری از متجاوز باقیمانده باشد با نمونه‌ برداری و آزمایش DNA می‌ توان تشخیص داد که این آثار منتسب به فرد متهم است یا خیر اما در صورتی که آثاری وجود نداشته باشد پزشکی قانونی تنها با تأیید این مسئله که به فرد بزه‌ دیده، تجاوزی صورت گرفته می‌ تواند، همراه با ادله دیگر در رأی قاضی تأثیرگذار باشد. در واقع اگر در دادگاه کیفری، مسئله تجاوز اثبات شود، حکم متجاوز اعدام خواهد بود.

برزگر در پاسخ به این سوال که اگر فردی در هنگام برقراری رابطه جنسی در حالت عادی نبوده و با این شرایط تمایل به برقراری رابطه داشته، در قانون کیفری ایران می‌ توان آن را تجاوز نامید، گفت: در قانون مجازات اسلامی برای این مسئله، پاسخ دقیقی وجود ندارد. به صورت کامل در قانون، برای فرد تحت تأثیر داروی روانگردان یا مشروبات الکلی که جرمی مرتکب شود، مقرراتی در نظر گرفته شده اما در مورد حقوق فرد بزه‌ دیده جواب دقیقی نداریم و در هیچ ماده قانونی به صورت کامل و صریح به این مسئله اشاره نشده‌ است.

این فارغ‌ التحصیل مقطع دکتری رشته جزا و جرم‌ شناسی خاطرنشان کرد: از آنجایی که رضایت آدمی که تحت شرایط غیرنرمال است، نمی‌ تواند اعتبار داشته باشد، باز هم تجاوز به عنف محسوب می‌ شود البته این مسئله به اجباری یا اختیاری بودن مصرف مواد هم وابسته است.

وی با بیان اینکه از نظر قانونی کاستی‌ های زیادی در پیگیری پرونده‌ های تجاوز به عنف وجود دارد، گفت:

یکی از مشکلات قانونی در مسئله تجاوز به عنف این است که امکان سقط جنینی که حاصل تجاوز است، وجود ندارد و قانون این اجازه را به بزه‌ دیده نمی‌ دهد در صورتی که تکلیف آن بچه مشخص نیست و به موجب ماده ۸۸۴ قانون مدنی از پدر (متجاوز) ارث نخواهد برد.

این وکیل پایه یک دادگستری با بیان اینکه در قانون، هیچ راهکار حمایتی برای بزه‌ دیده در نظر گرفته نشده ‌است، توضیح داد: لازم است جلسات مشاوره برای فرد بزه‌ دیده برگزار و شرایط به صورتی مهیا شود که در دادگاه، دیداری با فرد متجاوز نداشته باشد.

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها
منبع خبر
همشهری آنلاین

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا