زلزله ملارد

نصب هشدار دهنده سریع زلزله در ملارد

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه تهران نیازمند ۵۰ هشدار دهنده سریع زلزله است، گفت: تنها ۲۰ درصد برای مقابله با مخاطرات زلزله آمادگی داریم.

رضا کرمی محمدی رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، با اشاره به اینکه سامانه هشدار سریع زلزله با اعلام هشدار ۵ ثانیه پیش از وقوع زلزله می‌ تواند تلفات زلزله را ۱۰-۱۵ درصد کاهش دهد، گفت: این سامانه برای ما بسیار قیمتی است و نیازمند سرمایه گذاری در این زمینه هستیم.

 

کرمی محمدی با اشاره به اینکه تاریخچه ورود این سامانه به کشور به سال ۹۴ و در زمان حضور جایکای ژاپن در ایران باز می‌ گردد، ابراز داشت: مشابهت توکیو و تهران باعث شد که جایکا ترتیب ورود این سامانه را در ایران شکل دهد و برای راه اندازی این سامانه ۴ سنسور به تهران هدیه کرد که در گسل مشا و در نقطه‌ ای نزدیک دماوند کار گذاشته شدند.

وی در ادامه ابراز داشت: در سال ۹۷، ۲۲ سنسور دیگر از سوسیس خریدیم اما سویسی‌ ها این سنسورها را تحویل نمی‌ داد و می‌ گفتند قیمت بالاتر رفته و در نهایت با ترفندهایی بدون پرداخت پول اضافه این ۲۲ سنسور را تحویل گرفتیم و تعداد سنسورها به ۲۴ عدد رساندیم.

کرمی محمدی گفت: این سنسورها در خارج از تهران یعنی بر روی گسل ری، پیشوا، ملارد کار گذاشته شد.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ابراز داشت: طراحی مشابهی بر روی این سنسورها از روی مدل ژاپنی انجام گرفت و این داده‌ های تبدیل به داده‌ های آنلاین شدند.

وی با بیان اینکه برای تکمیل سامانه هشدار سریع نیازمند ۵۰ سنسور هستیم افزود: طی یک هدف ۴ ساله تامین می‌ توانیم به این تعداد دست یابیم.

کرمی محمدی ابراز داشت: هر سنسور به همراه دیجیتایزر حدود یک میلیارد هزینه دارد و برای تامین آن سازمان مدیریت بحران نمی‌ تواند به دلیل وظایف کلان کشوری، کمکی کند.

وی ادامه داد: برخی سیستم‌ های هشدار سریع درست کار نمی‌ کردند و تصمیم گرفتیم از طریق توان داخلی با برگزاری مناقصه میان پژوهشگاه زلزله شناسی، سازمان ژئوفیزیک، مرکز تحقیقات ساختمان و چند دانشگاه سیستم را اصلاح کنیم و در نهایت یکی از دانشگاه‌ ها برنده مناقصه شد و شروع کرد بر روی نرم افزار کاربردی کار کردن تا علاوه بر اصلاح داده‌ های سنسورها، در یک پروژه ۳ ساله عملکرد آنها را بررسی کند.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه همزمان با برگزاری این مناقصه سازمان‌ ها و دستگاه‌ های مختلف برای هماهنگی با این سامانه اعلام آمادگی کردند، توضیح داد: از دستگاه‌ ها خواستیم مشخص کنند که با انتشار چنین هشداری چه عکس العملی خواهند داشت و اولین سازمانی که عملیاتی و زیرساختی عمل کرد، سازمان آتش نشانی بود که زیرساختش متصل شد و قرار شد دو درب ۱۳۰ ایستگاه آتش نشانی تهران همزمان با هشدار دستگاه‌ ها باز شده و زنگ‌ های عملیات به صدا در بیاید تا آتش نشانان آماده شوند.

کرمی محمدی با تاکید بر نقش پر اهمیت مترو برای اتصال به این سامانه گفت: مترو زیرساخت‌ های خوبی دارد و اما پیچیده‌ تر از آتش نشانی است، البته برای مترو هم تعریف شده که همزمان با اعلام هشدار زلزله چه اقداماتی را انجام دهند.

وی افزود: هلال احمر هم درخواست اتصال داشته است و بیمارستان‌ های، شرکت گاز و آب و فاضلاب نیز باید زیرساخت‌ هایشان تکمیل شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران یادآور شد: براساس بررسی‌ هایی که در شهر تهران صورت گرفته است اگر تمام ظرفیت‌ های ارگان‌ های دخیل در زلزله ۶.۵ ریشتری برای زلزله ۶.۵ ریشتری فعال شود، تهران تنها ۲۰ درصد آمادگی مقابله با زلزله را دارد و ۸۰ درصد پاسخگویی لازم را نخواهد داشت.

وی از آسیب پذیری حدود ۵۰ بیمارستان در تهران که عمر مفید ساختمانی شان گذشته است خبر داد و گفت: این ساختمان‌ ها باید مقاوم سازی شوند اما به دلیل مشکلات اقتصادی کشور فعلاً نمی‌ توان به این مساله امیدوار بود.

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها
منبع خبر
مشرق

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا