قضائی و دادگستری ملارد

محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه در موسسه خیریه امام حسن مجتبی (ع) شهرستان ملارد حضور یافت

آمادگی دستگاه قضا برای کاستن از مشکلات حقوقی و قضایی ایتام و خانواده‌ های آن‌ ها

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در صد و هفتاد و ششمین روز از مسئولیت خود در جایگاه ریاست دستگاه قضا، صبح جمعه (۳ دی) در موسسه خیریه امام حسن مجتبی (ع) شهرستان ملارد و در جمع ایتام تحت پوشش و مدیران و خیّرین این موسسه حضور یافت.
رئیس عدلیه طی سخنانی خطاب به ایتام، مسئولان و خیّرین این موسسه اظهار کرد : اهتمامی که مدیران این موسسه در گردآوری ایتام و ارائه آموزش‌ های قرآنی به آن‌ ها دارند هم جای تقدیر دارد و هم وظیفه ما به عنوان مسئولان کشور را سنگین‌ تر می‌کند.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به اجری که خداوند متعال به پاس زحمات، تلاش‌ ها، مجاهدت‌ ها، نیت‌ ها و زجر‌های متحمل شده از سوی مقربین درگاه الهی به آن‌ ها عطا می‌کند، گفت: پیامبر گرامی اسلام که آبرومندترین و والاترین مقام انسان‌ ها در نزد خداوند متعال هستند در شرایطی دوران کودکی خود را سپری کردند که در بدو تولد، پدرشان در قید حیات نبودند و در کودکی مادرشان هم از دنیا رفت و پدر بزرگ‌ شان که سرپرستی ایشان را عهده‌ دار بودند نیز در زمانی که پیامبر اکرم (ص) ۸ ساله بودند دار فانی را وداع گفتند.
رئیس عدلیه در جمع ایتام این موسسه خیریه ادامه داد: پیامبر مکرم اسلام که «رحمة للعالمین» بودند از بدو تولد یتیمی را تجربه کردند، اما همین فرد یتیم بالاترین مقام را نزد پروردگار متعال به دست آورد و خداوند بیشترین و بالاترین شرح صدر را به ایشان عطا کرد.
حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ ای با بیان اینکه گاهی اوقات برخی سختی‌ ها و گرفتاری‌ ها کمر هر انسان معمولی را می‌ شکند، ولی وقتی خداوند متعال اراده کند، یک فرد یتیم می‌ تواند به بالاترین مقام برسد، اظهار کرد: وقتی انسان با خدا باشد و دل به خدا بدهد سختی‌ها برای او آسان می‌شود و جز پروردگار متعال هیچ چیز در چشم او بزرگ نخواهد بود و هیچ مانعی برایش بن بست ایجاد نمی‌ کند.
حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ ای با بیان اینکه شاید گفته شود که انبیا و ائمه اطهار در تاریخ استثنا هستند و در مورد افراد دیگر این موضوع صدق نمی‌ کند افزود: امام خمینی (ره) هم در همان حوزه‌ای درس می‌خواند که بقیه حوزویان در آنجا تلمذ می‌ کردند، اما آنچه که سبب شد امام خمینی (ره) به آن جایگاه و مرتبه بالا برسد دلدادگی‌ اش به خداوند متعال بود که سبب شده بود سختی‌ ها برایش آسان شود.
رئیس قوه قضاییه همچنین با اشاره به ویژگی‌ های ممتاز و برتر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: بسیاری از مردم ایران و سایر مناطق دنیا در طول حیات خود یک بار هم حاج قاسم را ندیده بودند، اما دلیل آشنایی آن‌ ها و احساس قرابت و نزدیکی‌ شان با این شهید بزرگوار آن بود که حاج قاسم برای خدا به میدان آمد و پروردگار متعال هم به او اجر و عظمت داد.
حجت‌الاسلام و‌ المسلمین محسنی اژه‌ ای با اشاره به مراسم تشییع حماسی و شکوهمند پیکر مطهر حاج قاسم سلیمانی در سال ۹۸ در نقاط مختلف اظهار کرد: جمعیت فراوان و بی‌شمار، تنوع مثال‌ زدنی اقشار و طیف‌های گوناگون مردم و همچنین شور و حال وصف‌ ناپذیر دلدادگان به حاج قاسم سلیمانی، باعث شد که این تشییع در حافظه تاریخ ماندگار شود.
رئیس عدلیه در ادامه، قیام، جنگ و صلح حاج قاسم سلیمانی را در راستای جلب رضایت الهی دانست و گفت:با وجود آنکه حاج قاسم سلیمانی در برابر دشمن مقتدرانه، شجاعانه و با صلابت ظاهر می‌شد و در میدان‌های نبرد با دشمنان، ترس و رعب عجیبی در دل دشمن ایجاد می‌کرد، اما در برابر فرزندان شهدا و ایتام، مهربان، خاضع، متواضع و رقیق‌ القلب بود.
حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ ای افزود: هرکسی با خدا باشد و دل به خدا و آموزه‌ های قرآن بدهد، عزت، شرافت، قدرت و آنچه برای انسان سربلندی به همراه می‌ آورد را در این دنیا و آخرت کسب خواهد کرد.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود از آمادگی دستگاه قضا برای همکاری با موسسات خیریه، ایتام و خانواده‌ هایشان در راستای کاستن از مشکلات حقوقی و قضایی آن‌ها خبر داد و خواستار طراحی و تدوین ساز و کاری مشخص برای این موضوع شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ ای در ادامه دستوراتی را به مقامات ذیربط قضایی در این خصوص صادر کرد و افزود: «برگزاری کلاس‌ های حقوقی با حضور وکلا، کارشناسان، قضات و دادستان ها»، «در اختیار قرار دادن وکلا و کارشناسان برای انجام امور حقوقی و قضایی با بکارگیری ظرفیت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه»، «اعطای تخفیفات در مواردی که قانون اجازه می‌ دهد» و «کاهش هزینه‌ های دادرسی»، از جمله مواردی هستند که قوه قضاییه می‌ تواند در خصوص آن‌ ها به ایتام، خانواده‌ ها، مربیان و موسسات آن‌ ها خدمات ارائه دهد و مسئولان مربوطه در دستگاه قضا با همکاری و کمک رابطین و خانواده‌ های ایتام در زمینه تهیه ساز و کاری مشخص برای اجرایی شدن این موارد فعال شوند.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه اگر قانون در رابطه با ارائه خدمات قضایی به ایتام و خانواده‌ های آن‌ ها نیازمند اصلاح است، حتما باید این اصلاحات در قانون صورت بگیرد، اظهار کرد: قوه قضاییه آمادگی دارد برخی امور هم‌ سنخ در خصوص ایتام و خانواده‌ هایشان را به شعب خاص واگذار کند.
پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، «مقدم‌فر» مدیرعامل موسسه خیریه امام حسن مجتبی (ع) به ارائه گزارشی از اقدامات و عملکرد این موسسه پرداخت و گفت: مکان فعلی موسسه خیریه امام حسن مجتبی (ع) منزل ۶۰ متری قدیمی شهید هاشمی‌نژاد بوده که بعد از چند سال، خانه‌های کوچک پیرامونی آن نیز خریداری شدند و این موسسه خیریه را شکل دادند.
وی با اشاره به تشکیل و فعالیت ۱۱ پایگاه و موسسه در استان البرز ذیل مجموعه فرهنگی و اجتماعی شهید هاشمی‌نژاد، ارائه آموزش‌ های فرهنگی و قرآنی و اهدای کمک‌ های معیشتی به ایتام و خانواده‌ های آن‌ ها را از جمله برنامه‌ های این پایگاه‌ ها و موسسات عنوان کرد.
مدیرعامل موسسه خیریه امام حسن مجتبی (ع) از جذب ۲ هزار و ۱۰۰ خانواده ایتام در موسسات و پایگاه‌ های خیریه مجموعه فرهنگی و اجتماعی شهید هاشمی‌ نژاد و ارائه خدمات معیشتی، فرهنگی و قرآنی به آن‌ ها خبر داد.
وی همچنین خواستار تدوین فرآیندی در سیستم قضایی کشور جهت تسهیل امور حقوقی و قضایی ایتام و خانواده‌ هایشان در حوزه‌هایی نظیر وکالت و کاهش هزینه‌ های دادرسی شد.
در ابتدای این مراسم ایتام تحت پوشش موسسه خیریه امام حسن مجتبی (ع) در قالب گروه سرود «عماران انقلاب» در حضور حجت‌ الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ ای به اجرای سرود پرداختند و در پایان نیز رئیس دستگاه قضا با حضور در کنار ایتام حاضر در این جلسه عکسی به یادگار انداخت و به گفتگو با آن‌ ها پرداخت.
رئیس قوه قضاییه همچنین پس از این مراسم، به صورت رو در رو و چهره به چهره با تعدادی از خانواده‌ های ایتام و افراد تحت پوشش موسسه خیریه امام حسن مجتبی (ع) گفتگو کرد و مشکلات آن‌ ها را شنید؛ فرزندان اغلب خانواده‌ هایی که در این دیدار‌ها حاضر بودند حافظ قرآن بودند.
در جریان این دیدار‌های چهره به چهره، تعدادی از مشکلات حقوقی قضایی و هزینه دادرسی خانواده‌ های ایتام و افراد تحت پوشش موسسه خیریه امام حسن مجتبی (ع) شنیده شد و در این خصوص دستوراتی برای انجام اقدامات مقتضی از سوی رئیس دستگاه قضا صادر شد.

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها
منبع خبر
مرکز رسانه قوه قضاییه

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

1 دیدگاه

  1. کاش مسولان شهرستان ملارد از حضور رئیس قوه قضاییه بهترین استفاده را می کردند و دستور ارتقایی، بودجه کلانی، تزریق نیروی انسانی بیشماری را می‌گرفتند چون دیگر این حضورها تکرار نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا