بهداشت و درمان ملارد

فقط ۶ شهرستان استان تهران مرکز اهدای خون دارند

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: پویش «هدیه سرخ» که از امروز (شنبه) تا پایان فروردین ماه در استان تهران به منظور اهدای خون به بیماران نیازمند راه‌ اندازی شده، می ‌تواند عیدی هموطنان به بیماران نیازمند به خون و فرآورده ‌های آن باشد.

 ۱۲ مرکز ثابت خون گیری در سطح استان داریم که هفت مرکز در شهر تهران است و پنج مرکز در شهرستان هاست و از بین این مراکز فقط مرکز وصال است که بحث فرآوری و توزیع خون را هم انجام می دهد.  سال آینده این موضوع را به عنوان‌ مطالبه جلو می برم.

 

مهدی زاده تصریح کرد: چرا شهرستان های پر جمعیتی مانند اسلامشهر با ۵۴۰ هزار نفر جمعیت، بهارستان با ۵۳۰ هزار نفر، ملارد با ۳۷۷ هزار نفر، پاکدشت با ۳۷۰ هزار نفر، قرچک با ۲۷۰ هزار نفر، پردیس با ۱۷۰ هزار جمعیت نباید مرکز انتقال داشته باشند؟ چرا باید منتظر باشیم که خون یک استان دیگر در قالب شبکه خون رسانی بیاید تا نیاز مراکز ما را برطرف کند.

وی افزود: البته کار در شبکه خون رسانی، کار بسیار بزرگ و خوبی است اما استان تهران نباید منتظر باشد که خون از استان دیگری بیاید تا بتواند خون مورد نیاز مراکز درمانی را تامین کند.

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: اکنون شاخص جمعیت به اهدای خون در استان تهران حدود ۲۰ درصد است؛ یعنی ۲۰ نفر به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت، درحالی که میانگین کشوری ۲۷ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است. اگر بتوانیم شاخص خود را به میانگین ‌کشوری برسانیم، مشکل رفع می شود و استان تهران می تواند خون مورد نیازش را به صورت ۱۰۰ درصد تامین کند، یکی از دلایلش این است که در شهرستان های پرجمعیت مرکز اهدای خون نداریم. مردم باید به ما دسترسی راحت داشته باشند تا بتوانند با کمترین اتلاف وقت خون اهدا کنند.

وی گفت: از همه مسئولان استان اعم از فرمانداران، استانداران، شورای شهر و… می خواهم که ما را یاری دهند تا به مرور زمان و از سال آینده کار آغاز شود و حداقل در ۶ شهرستانی که اعلام کردم و ظرفیت راه اندازی مرکز خون گیری دارند، اقدام به خون گیری کنیم.

مهدی زاده گفت: در عین حال چرا در استان تهران فقط باید در مرکز وصال فرآوری و توزیع خون داشته باشیم. از سه دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان ها می خواهیم که در این زمینه در کنار ما مطالبه گر باشند. چرا شهرستان های بزرگی مانند شهریار، شهر ری، ورامین یا حداقل در خود استان تهران، نباید مرکز فراوری و توزیع خون دیگری داشته باشیم؟ چرا یک بیمارستان در شهریار باید برای تامین خونش به مرکز وصال بیاید؟ چرا خودشان نباید مرکز فرآوری و توزیع خون داشته باشند. ما  سه بیمارستان در شهریار داریم حداقل در این شهرستان ها باید به کمک مسوولان استانی و به مرور زمان نسبت به این مباحث اقدام کنیم.

وی اعلام کرد: حداقل چهار تا پنج مرکز فرآوری و توزیع خون دیگر در سطح استان تهران نیاز داریم، اکنون در سه نقطه شهر تهران سه مرکز جامع خون‌ گیری داریم. اینها باید به مرکز فرآوری و توزیع خون تبدیل شوند تا بیمارستان ها راحت تر به فرآورده مورد نیازشان دسترسی داشته باشند، این کار منجر به انقلابی در استان تهران در حوزه اهدای خون می شود.

مهدی زاده همچنین با اشاره به وضعیت کارکنان اداره کل انتقال خون تهران گفت: هزینه های ما در حوزه تامین لوازم مصرفی رشد داشت که البته سعی شد تا اعتباری در اختیار ما قرار گیرد تا دغدغه هایمان کمتر شود، امیدوارم در این روزهای پایانی سال توجه اینچنینی به اهدای خون وجود داشته باشد، ما مقداری کسری اعتبار داریم و امیدوارم با توجه ویژه استان به انتقال خون، این توجه ادامه یابد تا کسری بودجه را برطرف کرده و با دغدغه کمتر وارد سال جدید شویم. در عین حال از کارکنان هم تشکر می کنم که تمام قد در این مدت تلاش کردند.

 

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها
منبع خبر
ایرنا

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا