انتخابات ملارد

فراموشی شوراها در هیاهوی انتخابات ریاست جمهوری

هم‌ زمان با انتخابات ریاست جمهوری در بیست و هشتم خرداد ماه، قرار است انتخابات میان‌ دوره‌ ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان و انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز برگزار شود.

یکی از مهم‌ ترین انتخاباتی که در بیش از دو دهه اخیر در کشور برگزار شده انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاست که اگرچه از اهمیت فوق‌ العاده زیادی برخوردار است اما این روزها آن‌ چنان‌ که باید و شاید در کانون توجه نیست. شاید هم‌ زمان شدن انتخابات شوراها با انتخابات ریاست جمهوری موجب تحت‌ الشعاع قرار گرفتن بحث مدیریت نهادهای محلی شده است. این در حالی است که انتخابات شوراها به دلیل این‌ که با زندگی روزمره و مسائل شهر و روستای آن‌ ها مرتبط است بسیار حائز اهمیت است.

 

به همین دلیل است که رهبر انقلاب در مقاطع مختلف نسبت به این امر هشدار داده‌ اند. ایشان در 6 خرداد ماه در بیانات تصویری برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این‌ باره فرموده بودند: «انتخابات شوراها را فراموش نکنید، انتخابات شوراها بسیار مهم است. حالا همه سرگرم انتخابات ریاست جمهوری هستند، انتخابات شوراها در مدیریت شهر و روستا و زندگیِ شهر و روستا تأثیر خیلی زیادی دارد و آن فراموش نشود ان‌ شاء الله».

شاید در این‌ بین رسانه ملی می‌ تواند نقش مهمی در حساس کردن جامعه نسبت به انتخابات شوراهای اسلامی داشته باشد. از این‌ رو می‌ بایست از چند ماه قبل درباره این موضوع اطلاع‌ رسانی و برنامه‌ های آموزشی لازم پخش می‌ شد.

موضوع مهم‌ تر این است که اخیراً نامزدهای چندانی برای انتخابات شوراها در برخی روستاها و شهرها ثبت‌ نام نمی‌ کنند که همین مسئله موجب شده بعد از طی فرایند بررسی صلاحیت‌ ها برای برخی حوزه‌ ها داوطلبی وجود نداشته باشد.

سید حمیدرضا کاظمی، رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا روز هفدهم خرداد ماه در این‌ باره بیان داشته بود: در سطح کشور در بین شهرستان‌ ها و شهرها، ۸ شهر داشتیم که با توجه به تعداد کم نام‌ نویسی کنندگان، به حد نصاب نرسید و در جلسه با وزارت کشور قرار شد برای آن تدبیری اندیشیده شود.

رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اضافه کرد: برای روستاها هم تعدادی ثبت‌ نام نکرده بودند که باید پس از انتخابات با هماهنگی وزارت کشور، برای این روستاها هم چاره‌ اندیشی شود.

در حال حاضر دقیقاً مشخص نیست در شهرهایی که تعداد داوطلبان موردنیاز در انتخابات حضور ندارند به دلیل عدم وجود نامزد یا عدم تائید صلاحیت چنین اتفاقی رخ‌ داده است. از آنجا که نمایندگان مجلس شورای اسلامی مسئول بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی می‌ باشند بعضاً مشاهده‌ شده که علایق و سلیقه‌ های جناحی، قبیله ای و سیاسی خود را در این امر دخیل می‌ کنند. بدون شک اگر تدبیری برای جلوگیری از این امر پیش‌ بینی شود احتمالاً کمتر چنین مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

یکی دیگر از دلایلی که می‌ تواند بر تعداد داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی تأثیر بگذارد تأکید بیش‌ از حد بر مدرک‌ گرایی است. مطابق یکی از بندهای ماده‌ (30) قانون شوراها، انتخاب‌ شوندگان هنگام ثبت‌ نام باید دارای سواد خواندن و نوشتن برای شورای روستاهای تا دویست خانوار و داشتن مدرک دیپلم برای شورای روستاهای بالای دویست خانوار، داشتن حداقل مدرک فوق‌ دیپلم یا معادل آن برای شورای شهرهای تا بیست‌ هزار نفر جمعیت، داشتن حداقل مدرک لیسانس یا معادل آن برای شورای شهرهای بالای بیست هزار نفر جمعیت باشند.

هرگاه انتخابات هر یک از شوراهای روستا و شهر بنا به دلایل ذکر شده متوقف و یا پس از تشکیل طبق مقررات قانونی منحل ‌شود تا برگزاری انتخابات مجدد و تشکیل شورای جدید، استاندار جانشین آن شورا خواهد بود. همچنین جانشین شورای روستا، شورای بخش می‌ باشد.

در حوزه هایی که تعداد داوطلبان آن‌ ها در مهلت ثبت نام یا تا قبل از روز اخذ رأی، مساوی یا کمتر از تعداد اعضای اصلی باشد و انتخابات آن‌ ها به این دلیل یا به هر دلیل دیگر برگزار نشده باشد و یا به هر دلیل فاقد شورا باشد، وزارت کشور موظف است انتخابات میان دوره‌ ای شورای اسلامی آن‌ ها را هم‌ زمان با اولین انتخابات سراسری سایر انتخابات، مشروط به آن‌ که حداقل یک سال به پایان دوره شورا باقی‌ مانده باشد، برگزار نماید. البته احتمال دارد اگر تغییراتی در میزان سواد مورد قبول داده شود حداقل این مشکل در روستاها کم‌ جمعیت اگر داوطلبی ندارند مرتفع شود.

البته به نظر می‌ رسد عملکرد نه‌ چندان قابل دفاع شوراهای اسلامی در شهرهای مختلف و انتشار اخبار فراوانی که از بازداشت و دستگیری اعضا منتشر می‌ شود در تغییر نگاه مردم نیز بی‌ تأثیر نباشد. لذا به نظر می‌ رسد اگر با اتخاذ تدابیری همچون افزایش نظارت بر اعضای شوراها زمینه برای عملکرد مطلوب‌ تر آن‌ ها فراهم گردد مردم نیز رغبت و تمایل بیشتری برای حضور به‌ عنوان نامزد در انتخابات شوراها داشته باشند.

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها
منبع خبر
جامعه خبری تحلیلی الف

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا