پسماند ملارد و صفادشت

ضرورت برخورداری خودروهای حمل پسماند از معاینه فنی

طی ماه ‌های اخیر گزارش ‌های متعددی از نشت شیرابه از خودروهای حمل پسماند منتشر شده است که علاوه ‌بر ایجاد خطر لغزندگی معابر و جاده ‌ها باعث آلودگی خاک و منابع آب‌ می ‌شود و می ‌تواند آثار مخربی بر محیط زیست و سلامت انسان ‌ها برجای گذارد.

در این شرایط رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران تاکید کرد: نوسازی ناوگان حمل و نقل پسماند امری ضروری است که باید در اسرع وقت صورت گیرد.

شیرابه مایع سمی  قهوه‌ ای رنگی است که از واکنش ‌های بیولوژیک و شیمیایی مواد آلی و غیر آلی و ترکیبات موجود در زباله‌ های انباشته شده تولید می ‌شود. شیرابه ‌ها یکی از خطرناک ترین و آلوده ‌ترین مواد و ترکیباتی هستند که طبیعت و سلامت انسان و سایر موجودات را به خطر می ‌اندازند. از مهمترین خصوصیات شیرابه زباله می ‌توان به وجود فلزات سنگین، فسفر و نیترات، کلسیم، سدیم و سولفات به مقدار زیاد در آن ‌ها اشاره کرد که ورود این فلزات به آب ‌های زیرزمینی می ‌تواند تاثیرات نامطلوبی داشته باشد و منجر به غیر قابل شرب شدن آب‌ شود.

شهریور ماه سال جاری بود که رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران از گزارش شکایات متعددی درباره نشت شیرابه از خودروهای حامل پسماند از سوی شهروندان و مکاتبه‌ ای از سوی پلیس راهور ناجا با محیط زیست تهران خبر داد و عنوان کرد که پلیس راهور نسبت به تاثیر نشت شیرابه در معابر و جاده ‌ها بر لغزندگی راه‌ ها و وقوع تصادفات جاده‌ ای هشدار داده است.

خودروهای حامل پسماند معمولا متعلق به پیمانکارانی است که طرف قرارداد شهرداری هستند و ناوگان حمل پسماند برخی از این پیمانکاران یا استانداردهای لازم را ندارد یا دچار نقص و فرسودگی است اما این معضل تنها به شهر تهران ختم نمی ‌شود چراکه چندی پیش مهناز مدیریان – رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد – نیز از گزارش‌های متعدد نشت شیرابه از خودروهای حمل پسماند در این شهرستان خبر داده  و اظهار کرده بود: نظارت درست و کافی بر این خودروها وجود ندارد.

فاطمه اکبرپور- رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران- در گفت و گو با ایسنا، ضمن تاکید بر لزوم نوسازی هرچه زودتر ناوگان حمل و نقل پسماند در کل استان تهران اظهار کرد: ناوگان حمل و نقل پسماند در شهر تهران نسبت به سایر شهرهای استان بهینه ‌تر و شهرداری تهران از طریق پیمانکاران اقدام به نوسازی تعدادی از این خودروها کرده است اما لازم است شهرداری ‌های سایر شهرهای استان نیز خودروهای حامل پسماند را که اکثرا فرسوده هستند نوسازی و تجهیز کنند تا کمتر با مشکلاتی از قبیل نشت شیرابه و آلودگی محیط زیست مواجه شویم.

وی همچنین تصریح کرد: خودروهای حامل پسماند نیز مانند سایر خودروها مشمول معاینه فنی هستند و مکلفند برای تردد در معابر کارت معاینه فنی را به همراه داشته باشند. تردد این خودروها نیز بدون معاینه فنی توسط پلیس راهور مشمول جریمه می‌ شود.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران ادامه داد: با توجه به شرایط سکون جوی و وارونگی دما و اثر خودروهای دیزلی بر آلایندگی هوا، معاینه فنی خودروهای حامل پسماند بیش از پیش لازم و ضروری است و  یکی از دلایل اجباری شدن معاینه فنی، کنترل آلایندگی خودروهای دیزلی است اما متاسفانه در برخی از شهرهای استان شاهد هستیم که خودروهای اختصاص یافته به حمل و نقل پسماند علاوه از عدم کارایی، از استانداردهای لازم نیز برخوردار نیستند.

اکبرپور تاکید کرد: انتظار می ‌رود انقلابی در نوسازی ناوگان حمل و نقل پسماندها در استان برای انتقال ایمن پسماندها بسته به نوع پسماند اعم از عادی، نخاله‌ های ساختمانی و پزشکی صورت پذیرد تا از نشت شیرابه و پراکنش پسماندها به‌ ویژه نخاله ‌های ساختمانی در زمان انتقال خودداری شود.

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها
منبع خبر
ایسنا

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا