فرهنگی اجتماعی ملارد

خبرهای خوش برای معتادان بهبود یافته در مرکز اخوان ملارد

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران در بازدید از مرکز اخوان از ارائه تسهیلات لازم برای ایجاد اشتغال مددجویان در این مرکز خبر داد.

«علی دیزجی» معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران به همراه جمعی از خیرین از مرکز نگهداری معتادان متجاهر «اخوان» واقع در ملارد بازدید و در خصوص مشکلات بازپروری و اشتغال مددجویان بهبود یافته در این مرکز بحث و گفتگو کرد. 

در ابتدای این مراسم «عرب فزایی» مسئول مرکز اخوان درباره این مرکز گفت: مرکز اخوان فقط مرکز ترک اعتیاد نیست بلکه یک کار علمی در اینجا انجام می ‌شود. در این کمپ برخلاف سایر کمپ‌ ها پروسه کامل علمی در خصوص ترک اعتیاد صورت می‌ گیرد و برنامه ما این نیست که صرفا ماده ‌ای از بدن فرد خارج شود و آن را به جامعه برگردانیم بلکه کار ما این است که با انجام کارهای روانشناسی بر روی ذهن و مغز این افراد نیز تاثیرگذار باشیم و تاکنون نیز توانسته‌ ایم اقدامات خوبی را در این زمینه انجام دهیم. 

وی با اشاره به کارگاه ‌های فعال در این مرکز تصریح کرد: در حال حاضر نیز اینجا مرکز اشتغال ‌زایی راه اندازی شده است و واحد نانوایی و همچنین دو کارگاه خیاطی داریم که حدود ۱۰۰ نفر در دو شیفت در آن فعالیت می‌ کنند همچنین به تازگی نیز یک کارگاه تولید آلات موسیقی نیز راه اندازی کرده ایم. 

مسئول مرکز اخوان با اشاره به مددجویانی که در مرکز اخوان نگهداری می ‌شوند، ادامه داد: هزار و ۸۰۰ مددجو در حال حاضر در مرکز اخوان حضور دارند. این افراد پس از حضور در مرکز، ۱۴ روز در یک مرکز قرنطینه می‌شوند و اگر مشکلی از نظر بیماری کرونا نداشته باشند وارد دیگر بخش‌ ها می‌ شوند. 

وی با اشاره به هزینه بالای نگهداری معتادان متجاهر در این مرکز خاطرنشان کرد: متاسفانه هزینه نگهداری با توجه به تورم در جامعه بسیار بالاست و ما با مشکلات بسیاری در این خصوص مواجه هستیم البته تا به امروز تلاش شده است در این خصوص کم و کاستی برای مددجویان وجود نداشته باشد اما یکی از مشکلات ما این است که مددجویان برای پس از خروج از این مرکز لباس مناسب ندارند. 

مسئول مرکز اخوان بیان کرد: مددجویانی که پس از جمع آوری به این مرکز اعزام می‌ شوند براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا یکسال باید در این مرکز حضور داشته باشند. در حال حاضر نیز زمان ترخیص ۳۰۰ نفر از این مددجویان فرا رسیده است. 

در ادامه این جلسه «داوود خادم» مدیرکل بهزیستی شهرستان ملارد گفت: در حالی که در خصوص جمع آوری و نگهداری معتادان متجاهر ۱۵ الی ۱۶ دستگاه مسئولیت دارند اما در حال حاضر بیشترین بار بر دوش بهزیستی و پلیس و دادگستری است. 

وی ادامه داد: حلقه مفقوده در این چرخه نیز اشتغال ‌زایی و کارآفرینی برای این افراد است. اگر انتظار این را داریم که این افراد سالم به جامعه باز گردند باید همه دستگاه ‌ها به مسئولیت خود متعهد باشند اما متاسفانه در حال حاضر ۱۰ درصد افراد بازتوانی می‌ شوند و مابقی دوباره به شرایط گذشته باز می ‌گردند که شاید مهمترین علت آن بیکاری و عدم اشتغال این افراد است. 

مدیر کل بهزیستی شهرستان ملارد با بیان اینکه هویت این افراد مشکل دارد، گفت: بهزیستی در راستای حمایت از جامعه هدف از جمله معتادان متجاهر اقداماتی را در دستور کار دارد. در مرحله بازتوانی نیز اگر این افراد در محلی مشغول شوند کارفرمایان از تسهیلاتی مانند معافیت سهم کارفرمایی بیمه برخوردار می ‌شوند. یکی دیگر از موضوعات این است که متاسفانه سازمان فنی و حرفه ‌ای که نقش مهمی در بازتوانی این افراد می ‌تواند داشته باشد همکاری لازم را با ما ندارند. 

سپس «علی دیزجی» معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران گفت: مقوله حرفه آموزی و کار آموزی در بازپروری معتادان بسیار موثر است. همه ما می ‌دانیم که بیکاری‌ ام الخبائث است کسی که درمان خود را طی می ‌کند اگر کار و حرفه ‌ای در کنار درمان داشته باشد می ‌تواند آثار خوبی داشته باشد. داشتن کار و حرفه برای این افراد بسیار مهم است و باعث ایجاد تمرکز و انگیزه برای آن ‌ها می ‌شود و همانطور که گفتم آثار بسیار خوبی دارد. 

وی ادامه داد: همچنین حرفه آموزی و کار آفرینی باید به گونه ‌ای باشد که شخص معتاد خانواده را پوشش دهد بنابراین نوع مقوله حرفه آموزی بسیار مهم است چراکه باید فرد پس از بازتوانی بتواند مخارج خانواده خود را نیز تامین کند. فنی و حرفه ‌ای مهارت‌ هایی را آموزش می ‌دهد اما گاهی اوقات این مهارت ‌ها منجر به درآمد برای فرد و خانواده او نمی‌ شود. کاردرمانی در تمام دنیا در خصوص افراد بهبود یافته موثر بوده است و اگر کاردرمانی نباشد هیچ کدام ازاین اقدامات تاثیر موثری نخواهد شد. ما نیز آمادگی همه نوع همکاری در این زمینه به همراه خیرین را داریم طرح‌ های توجیهی در این خصوص را بررسی می‌ کنیم و به مرحله اجرا در می‌ آوریم. 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران با اشاره به اجرای طرح جمع آوری معتادان متجاهر در ایام کرونا گفت: جمع آوری معتادان متجاهر در ایام کرونا و میزان پذیرش آن‌ ها برای ما مهم است و باید سنجیده شود که این طرح برای افرادی که خود اظهاری می‌ کنند موثر است یا برای افرادی که از طریق ماده ۱۵ و ۱۶ جمع آوری می‌ شوند. حضور معتادان متجاهر در تهران بستر بسیاری از جرائم به ویژه جرائم خرد را افزایش می‌ دهد. بنابراین کیفیت اجرای طرح جمع آوری نیز مهم است. 

دیزجی تاکید کرد: اقداماتی که در این مراکز انجام می‌ شود، مبارزه با معلول است، در حالی که هیچ جای دنیا مبارزه با معلول برای ریشه کنی یک معضل پاسخگو نیست و علت و اسباب باید از بین برود. اینکه مداوم معتادان متجاهر برای درمان به این مراکز بیایند اما از آن طرف مواد به صورت مداوم در سطح شهر توزیع شود هیچ فایده‌ ای ندارد و این دور تسلسل همچنان ادامه پیدا می‌ کند بنابراین علت‌ ها باید حذف شود. 

وی با تاکید بر استفاده از بیمه پایه تامین اجتماعی برای نگهداری معتادان متجاهر گفت: این بیمه غیر از بیمه سلامت است که قانون مبارزه با مواد مخدر درباره استفاده از آن مصوباتی دارد و در زمینه تامین دارو و درمان معتادان می‌ تواند بسیار به این مراکز کمک کند. آیین نامه مراقبت‌ های بعد از خروج بسیار اهمیت دارد به ویژه در خصوص نگهداری معتادان متجاهر ماده ۱۵ و ۱۶ این موضوع بسیار حائز اهمیت است. 

«داریوش تقی‌ زاده» کارشناس مسئول درمان اعتیاد بهزیستی استان تهران در بخش دیگری از این نشست گفت: بیش از ۱۸ هزار و ۱۰۰ معتاد متجاهر از اردیبهشت ماه تا پایان آذر ماه جمع آوری شده‌ اند از این تعداد حدود ۱۴ هزار و ۳۳۷ نفر وارد مراکز شده اند. 

وی ادامه داد: این افراد پس از جمع آوری براساس پروتکل‌ ها غربالگری شده و ۱۴ روز در مرکز قرنطینه حضور دارند و چنانچه علائمی نداشته باشند وارد مراکز اقامتی خواهند شد. در این مدت نیز از تمامی افرادی که وارد مرکز شده‌ اند تست کرونا اخذ شده و از ۱۵ هزار نفر نیز تست کرونا اخذ شده است که از این تعداد ۶۹۵ نفر به کرونا مبتلا بوده اند. افرادی که تست مثبت بوده‌ اند به مراکز درمانی منتقل شده اند. 

کارشناس مسئول درمان اعتیاد بهزیستی استان تهران با بیان اینکه تقریبا ۶ هزار مددجوی داوطلب در مراکز اقامتی داریم، خاطرنشان کرد: نکته‌ ای که در این خصوص وجود دارد این است که ما در مراکز اقامتی با دو گروه مددجو مواجه هستیم. افرادی که دارای مهارت‌ های مختلفی هستند اما از این مهارت‌ ها استفاده نکرده و به دلیل مصرف مواد و عدم پذیرش خانواده متجاهر شده و از خانواده جدا شده اند. گروه دوم نیز افرادی هستند که هیچ مهارتی ندارند و باید برای آن‌ ها مهارت آموزی و حرفه آموزی انجام شود. 

تقی زاده خاطرنشان کرد: هدف غایی ما این است که این افراد به جمع خانواده بازگردند نیاز است که مهارت آموزی و اشتغال برای این افراد ایجاد شود. در این مرکز نیز فضا به اندازه کافی برای توسعه مراکز اشتغال و کارآفرینی برای مددجویان وجود دارد. حتی می‌ توانیم در این مراکز بحث کشاورزی را با توجه به زمین‌ هایی که در این مرکز وجود دارد راه اندازی کنیم. همچنین در این جا یک سالن وجود دارد که اگر همتی برای راه اندازی آن از سوی خیرین صورت بگیرد حداقل ۲۰۰ نفر می‌ توانند مشغول به کار شوند. 

وی ادامه داد: بیمه معتادان متجاهر بیمه سلامت است و از این بیمه فقط برای درمان سرپایی این افراد استفاده می‌ شود و برای بستری شدن نیست. همچنین ۷۰ الی ۸۰ درصد این افراد فاقد خانواده هستند و جایی برای زندگی پس از ترخیص از مراکز ندارند. 

در ادامه خانم غلامرضا عضو مجمع خیرین مدرسه ساز که در این جلسه حضور داشت درباره اقدامات خیرین برای کارآفرینی و ایجاد شغل برای مددجویان مراکز ماده ۱۵ و ۱۶ گفت: حدود ۵ ماه پیش پویش «ای ایرانی برای شهر و دیاری خود چه کرده ای» را راه اندازی کرده ایم. در این طرح سخن ما با همه افراد و مسئولان است که برای شهر و دیار خود چه اقداماتی را انجام داده اند. هدف ما از این پویش نیز این است که در حرکتی این پویش همه کشور را تحت الشعاع قرار دهد. 

وی ادامه داد: ما با همکاری خیرین و هماهنگی که با ستاد پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه داریم تلاش می ‌کنیم تا به اشتغال ‌زایی معتادان بهبود یافته در مراکز ماده ۱۶ و ۱۵ کمک کنیم. در این زمینه با تعاملاتی با وزارت کار، سازمان بهزیستی و سازمان فنی و حرفه ای داشته ‌ایم که انشالله منجر به یک تفاهم نامه رسمی خواهد شد. 

این خیر تصریح کرد: یکی از پیشنهادات ما این است که بجای اینکه هزینه و وقت برای ایجاد مراکز اشتغال در مراکز اقامتی ماده ۱۵ و ۱۶ صرف کنیم در مراکز اشتغال‌ زایی که با همت خیرین در شهریار و کهریزک ایجاد شده است این افراد بهبود یافته مشغول به کار شوند. 

غلامرضا خاطرنشان کرد: در حال حاضر مراکز ما در شهریار به صورت کامل تجهیز شده است و آماده پذیرش مددجویان بهبود یافته از مراکز ترک اعتیاد هستیم. همچنین ما حمایت‌ های دیگری از جمله در زمینه تامین مسکن، لباس، حمایت از خانواده… برای این مددجویان در نظر گرفته ایم. فرد بهبود یافته‌ ای که از مراکز ترک اعتیاد خارج می‌ شود مانند کودکی است که از مادر متولد شده است و نیازمند حمایت است.

در پایان این جلسه نیز عرب فزایی مسئول مرکز اخوان با اشاره به مشکلاتی که در این مرکز وجود دارد گفت: متاسفانه ما برای تهیه نان مجبور هستیم آرد را به صورت آزاد تهیه کنیم و آرد سهمیه ای در اختیار ما قرار نمی گیرد همچنین مددجویان در هنگام خروج با مشکل عدم تامین لباس مناسب برای حضور در جامعه مواجه هستند. همچنین حدود 10 هکتار زمین در این مرکز وجود دارد که می توان با دریافت مجوز از وزارت جهاد و کشاورزی برای تهیه محصولات کشاورزی و ایجاد کارآفرینی برای مددجویان اقدام کرد. 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران نیز قول مساعد داد تا در اسرع وقت به مسائل مطرح شده در این جلسه رسیدگی کرده و مشکلات را رفع و در جهت تسهیل کارآفرینی برای مددجویان اقدامات لازم صورت گیرد. 

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا