جاذبه های ملارد

تپه خاتونلر بخش صفادشت شهرستان ملارد

تپه «خاتونلر» روستای مهردشتِ ملارد در استان تهران که به مکانی برای دپوی زباله‌ها تبدیل شده بود، بقایای معماری با ارزشی از یک بنای بزرگ از دوره سلجوقی و ایلخانی در دل خود رو کرد.

محمدرضا نعمتی – سرپرست هیأت کاوش تپه خاتونلر روستای مهردشت – با بیان این‌ که تپه خاتونلر در حصار خیابان‌ ها و منازل مسکونی این شهرستان قرار گرفته‌ اند، اظهار کرد:

در این شرایط این مکان تبدیل به محلی برای دپوی زباله و نخاله‌ های ساختمانی شده که این وضعیت باعث نارضایتی اهالی روستا را به وجود آورده است، از سوی دیگر متاسفانه بخش‌ های زیادی از این تپه توسط لودر با هدف ساخت‌ و سازها و احداث خیابان از بین رفته‌ اند.

وی درباره‌ ی برنامه ساماندهی و کاوش اضطراری تپه «خاتونلر» نیز توضیح داد:‌ با هدف مشخص کردن وضعیت تپه از نظر آثار و بقایای معماری ، ارائه طرح حفاظتی و مرمتی یافته‌ های معماری براساس وضعیت موجود تپه و قرارگیری آن در بافت روستا و در نهایت ارائه ضوابط طرح ساماندهی تپه انجام شد،‌ همچنین در این مدت دو کارگاه کاوش شدند که در کارگاه شماره یک در دو طرف یک راهروی باریک، اتاق‌  هایی مربع و مستطیل شکل به دست آمد که بر اساس توپوگرافی زمین ایجاد و پیِ دیوارها و بخشی از آنها از چینه و بخشی دیگر با خشت ساخته شده‌ اند.

او با اشاره به اینکه ورودی اکثر اتاق‌ ها به دلیل تخریب بیش از حد توسط لودر مشخص نبودند، ادامه داد: در داخل بیشتر اتاق‌ ها تنورها و اجاق‌ هایی برای گرمایش و پخت و پز وجود داشت. در این بخش همچنین سازه‌ ای آجری مربوط به تاسیسات آبرسانی با تمپوشه‌ های سفالی به دست آمدند.

سرپرست هیأت کاوش در تپه‌ ی تاریخی «خاتونلر» با بیان این‌که در کارگاه شماره دو که در بلندترین نقطه از تپه  قرار دارد، بقایای معماری با ارزشی از یک بنای بزرگ بدست آمد که ورودی آن از سمت غرب بوده و توسط یک راهرو و اتاق‌ های کوچک و بزرگ با هم در ارتباطند، ادامه داد:‌

دیوار این اتاق‌ ها از چینه و خشت ساخته شده و سقف آن طاق هلالی است که آثار و بقایای این تاق‌ ها هنوز در برخی اتاق‌ ها پا برجاست و در برخی اتاق‌ های دیگر نیز آواری از تاق‌ ها به دست آمد.

نعمتی با بیان اینکه دیوارهای اصلی بنا ضخیم بوده و به  دو و نیم تا سه متر نیز می‌ رسد، گفت: احتمالا این بنا به صورت دو طبقه بوده و به دیوارهای اصلی و زیر تاق‌ ها الحاق شده است. در مرحله سوم نیز برخی کفِ برخی اتاق‌ ها با نخاله و خشت پر شده‌ اند و با احداث دیوارک‌ هایی اتاق‌ ها را کوچک‌ تر کرده‌ اند. همچنین در مرحله آخر نیز طبقه اول به طور کامل با چینه و نخاله پر شده و علاوه بر دیوارهای قبلی، دیوارهای جدید ساخته و تغییراتی در پلان بنا داده شده است.

وی با اشاره به انباشت زباله در دو چاهِ پشت بنا در قسمت شرقی آثار، بیان کرد: از آثار با ارزش به دست آمده می‌ توان به تعداد زیادی درپوش‌ های سفالی با تزئینات پرکار استامپی ، مهره شطرنج(اسب)، سکه، انواع پی سوز، سفال نوشته به خط اویغوری و قطعات زیاد خمره و ظروف سفالی که اغلب بدون لعاب و دارای تزئینات استامپی و کنده هستند، اشاره کرد.

بنا بر گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ نعمتی با اشاره به این‌ که این محوطه‌ی تاریخی پنجم آذر سال ۱۳۷۹ در فهرست میراث ملی ثبت شده؛ گفت:‌ بعد از پایان کاوش، ساماندهی تپه و مستند نگاری یافته‌ ها و حفاظت اولیه از آثار معماری مکشوفه شروع شده و پس از ارائه‌ ی طرحِ مناسب، بنای به دست آمده مسقف می‌ شود.

 

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا