محیط زیست ملاردمنابع طبیعی و آبخیزداری ملارد

بیابان‌ های ملارد کانونی برای ایجاد گرد و غبار در تهران است

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ملارد گفت: تاکنون ۶ هزار و ۸۰۰ هکتار از عرصه‌های بیابانی شهرستان ملارد با گونه‌ و گیاهان مقاوم به شرایط بیابانی و کم‌آبی احیا و از حالت بحرانی و فقر پوشش گیاهی خارج شده اما دیگر بیابان‌ های این شهرستان باعث ایجاد گرد و غبار در تهران می‌ شود.

از اداره منابع طبیعی ملارد، میر حیدر موسوی افزود: از سال ۱۳۸۰ طرح بیابان‌ زدایی و تثبیت شن‌ های روان با هدف جلوگیری از فرسایش شدید بادی تهیه و تصویب شده و در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه اراضی منطقه ۶، گلستانک و شریف‌ آباد در این محدوده در اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه است، بیان کرد: هرگونه بیابان‌ زدایی و مهار ریزگردها نیازمند هماهنگی و اخذ مجوزهای لازم است.

موسوی گفت: تخصیص اعتبارات لازم برای راه‌ اندازی و تکمیل نهالستان جهت تولید نهال‌ های مقاوم با کم‌آبی، اختصاص ۱۰ درصد از فضاهای واگذار شده به شهرک‌ های صنعتی و تولیدی برای ایجاد فضای سبز و هچنین تولید توسعه و عرضه انرژی‌ های تجدیدپذیر و پاک به بهره‌ برداران منابع طبیعی در کنترل و مهار ریزگردهای این منطقه بسیار موثر و مهم است.

 

13 هزار هکتار از اراضی اخترآبادِ ملارد یکی از کانون‌ های اصلی ایجاد گرد و غبار در تهران است

مهناز مدیریان سرپرست اداره محیط زیست شهرستان ملارد نیز در این خصوص گفت: خرداد سال ۱۴۰۰ آیین‌نامه هماهنگی پیشگیری و مدیریت پدیده گرد و غبار با هدف سیاست گذاری و تعیین راهبردها و هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی برای اقدام در سطح ملی و منطقه‌ ای تصویب شد.

وی ادامه داد: بیابان‌ زادیی شهرستان ملارد به عنوان غربی‌ ترین شهر استان تهران، دارای پهنه وسیعی از اراضی غبار خیز بوده و منطقه اخترآباد با مساحتی حدود ۱۳ هزار هکتار یکی از مهمترین کانون‌ های خیزش گرد و غبار است.

مدیریان گفت: جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی، استفاده از روش‌ های نوین آبیاری، اصلاح الگوی کشت و عملیات نهال‌ کاری، بوته کاری، حفاظت، مراقبت و آبیاری سنواتی، قرق و مدیریت چَرا، لایروبی انهار، بهسازی مسیل‌ ها و مدیریت رواناب‌ ها از مهمترین راهکارهای منطقه‌ ای کنترل پدیده گرد و غبار است.

سرپرست اداره محیط زیست ملارد افزود: تغییر کاربری‌ های غیر مجاز در سطح شهرستان، چَرا بی رویه دام‌ ها در مراتع، لایروبی نکردن به موقع رود شور و ورود فاضلاب خام و در نتیجه فرسایش خاک از مهمترین عوامل پدیده گرد و غبار در سطح منطقه است.

شاید بتوان گفت فعالیت شبانه روزی ۷۰ معدن «شن و ماسه»، «خاک و آسفالت» در شهرستان قدس با نظارت حداقلی، حفاری و تردد صدها کامیون در شبانه روز از جمله عوامل تولید آلایندگی و انتشار گرد و غبار در استان تهران است.

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها
منبع خبر
ایرنا

ملاردی ها

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا