آموزش های شهروندی

کاکتوس بارل (barrel)

کاکتوس بارل (barrel) گیاهی بومی بیابان است که با نامهای کاکتوس خمره ای، کاکتوس بشکه ای و کاکتوس کروی نیز شناخته می ‌شود. این گیاه دو گونه اچینوکاکتوس یا اکینوکاکتوس (echinocactus) و فروکاکتوس (Ferrocactus) دارد. این نوع کاکتوس از مشهورترین کاکتوس ‌هایی است با استفاده از پاجوش تکثیر می ‌شود.

هر دو گونه را میتوانید به عنوان گیاه آپارتمانی در خانه پرورش دهید. همچنین در باغچه هایی که نمی خواهید زیاد به آنها آب بدهید کاکتوس بارل گزینه خوبی است. برای مراقبت از این گیاه باید مکانی آفتابی در نظر بگیرید و خاک گلدانی با زهکشی خوب برای آن تهیه کنید. این گیاه نیاز خیلی کمی به آب دارد.

 

نکات مهم در مراقبت از کاکتوس بشکه ای :

کاکتوس های بشکه ای به واسطه شکل کروی با دنده ها یا تیغه های طولی شناخته میشود. این کاکتوس اندازه های گوناگونی دارد و ممکن است کوتاه و چاق و یا بلند (تا 3 متر) باشد. کاکتوس بشکه ای در بیابان به افرادی که راه خود را گم کرده اند کمک میکند چرا که همیشه به سمت جنوب غرب رشد میکند. مراقبت از این گیاه بسیار ساده است به همین علت برای افراد تازه کار گزینه ای عالیست. محل نگهداری، خاک، گلدان و آب چهار فاکتور کلیدی برای مراقبت از کاکتوس هستند.

کاکتوس های گلدانی را باید در گرم ترین جای خانه در مکانی روشن نگهداری کنید. نور مستقیم آفتاب در اواسط تابستان ممکن است باعث سوختن برگهای گیاه شود بنابراین در این زمان باید آن را به جای دیگری منتقل کنید یا پرده جلوی پنجره را بکشید تا آفتاب ملایم تری به گیاه برسد.

بخش عمده خاک کاکتوس بشکه ای شامل ماسه است که با مقدار کمی خاک باغچه، پرلیت و کمپوست ترکیب میشود. خاک آماده کاکتوس نیز برای پرورش کاکتوس بشکه ای مناسب است. گلدان سفالی غیر لعابی برای کاکتوس بهتر است چون امکان تبخیر رطوبت اضافی را فراهم میکند.

آب مولفه بسیار مهمی در مراقبت از کاکتوس است. کاکتوس بشکه ای بومی بیابان های خشک و بی آب است و معمولا تنها از آب باران برای دریافت رطوبت مورد نیاز خود بهره میگیرد. بنابراین در تابستان بیشتر از هفته ای یک بار به گیاه آب ندهید. کاکتوس بشکه ای در زمستان که در خواب به سر میبرد، نیاز به آب چندانی ندارد. آب دهی مناسب در فصل بهار باعث رشد گیاه و تولید گلهای زرد رنگ کوچک میشود. در موارد نادر گیاه میوه خوراکی نیز تولید میکند.

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها

اکبر مزرئی

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، بورس، ارز و طلا و طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

1 دیدگاه

  1. کاکتوس در نواحی رشد میکند که خاک حاصلخیزی کمی دارد بنابراین مواد مغذی مورد نیاز آن کم است. تنها یک بار در سال در فصل بهار در زمانی که گیاه از خواب بیدار شده و دوباره شروع به رشد کرده است، به آن کود بدهید. کود مایع با نیتروژن کم برای کاکتوس بشکه ای مناسب است. مقدار کودی که باید بدهید بستگی به اندازه گیاه و گلدان آن دارد. بهتر است برای اطمینان از میزان کود مورد استفاده، دستور العمل روی محصول را رعایت کنید.
    کاشت و پرورش کاکتوس بارل از بذر
    این کاکتوس را به راحتی از بذر میتوان تکثیر کرد. ظرفی را با خاک آماده کاکتوس پر کنید و بذرها را در سطح خاک بپاشید. سپس یک لایه نازک خاک بر روی بذرها بریزید. دقت داشته باشید که رطوبت خاک باید یکنواخت باشد و به صورت مساوی همه جای خاک را با آب پاشی ملایم مرطوب کنید. روی ظرف را با یک پلاستیک بپوشانید و آن را در مکانی گرم نگهداری کنید. بذرها به راحتی جوانه زده و هنگامی که بزرگ شدند میتوانید آنها به در گلدانی بزرگتر انتقال دهید.
    به خاطر داشته باشید همیشه باید هنگام کار با کاکتوس بارل دستکش بپوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا