حقوقی و قضائی

نحوه شکایت سهامداران از عملکرد مدیران شرکت ها

پاسخ استعلام اداره کل حقوقی قوه قضاییه بدین شرح است

🔹شماره نظریه : 7/99/1440
🔹شماره پرونده : 99-116-1440 ح
🔹تاریخ نظریه : 1400/02/06

📘استعلام :

آیا سهامداران می‌ توانند علیه در خصوص عملکرد آنان دعوای کیفری یا حقوقی مطرح کنند؟

📗پاسخ :

🔸اولاً، برابر ماده 276 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از مصوب 1347، مقنن به دارندگان یک پنجم اجازه داده است به نام و از طرف شرکت علیه مدیر عامل یا اعضای هیأت مدیره در صورت تخلف یا تقصیر آنان اقامه دعوا کنند. در این حالت ذی‌ نفع و اصیل در دعوا است و بنابراین، سهامداران در مواردی می‌ توانند علیه مدیران شرکت در خصوص عملکرد آنان اقامه دعوای حقوقی کنند که صریحاً مقنن چنین اجازه‌ ای به آنان داده باشد.

🔸 ثانیاً، در مواردی که مدیران شرکت‌ های سهامی در حیطه وظایف و اختیارات خود مرتکب جرم شوند، وفق ماده 151 لایحه قانونی یاد‌ شده، بازرس یا بازرسان باید مراتب را به مرجع قضایی صلاحیت‌ دار اعلام کنند واّلا برابر ماده 154 لایحه قانونی یاد‌ شده «… در مقابل شرکت و اشخاص ثالث نسبت به تخلفاتی که در انجام وظایف خود مرتکب می‌ شوند طبق قواعد عمومی مربوط به مسؤولیت مدنی، مسؤول جبران خسارت وارده خواهند بود.» بنابراین، و سهام‌ داران صرفاً می‌ توانند انجام وظایف قانونی را از بازرس درخواست کنند و یا نسبت به اعلام جنبه عمومی جرم رأساً اقدام کنند.

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها

اکبر مزرئی

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، بورس، ارز و طلا و طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

3 دیدگاه

  1. به عنوان اشخاص حقیقی در صورت وجود متقضی (ورود خسارت یا ارتکاب جرم) چه منعی وجود داره از طرح دعوای کیفری یا حقوقی علیه مدیران؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا