1399-01-02

صنايع دستي در ملارد قديم

در ملارد قديم، علي رغم اين که زنان در کارهاي خانه، دامداري، پختن نان، کمک در کار کشاورزي و کارهايي از اين قبيل فعاليت داشتند؛ در توليد صنايع دستي که عموماً مصرف خانگي داشته نيز فعال بوده اند. برخي از اين صنايع دستي عبارتند از:

بافتني  با گُلَش1

سبد بافي:با کُلش سبدهاي کوچکي بافته مي شد که علاوه بر استفاده هاي خاص ، جنبه زينتي نيز داشت.

زنبيل بافي:با کُلَش زنبيل هايي بافته مي شد که زنان روستايي در هنگام رفتن به مزارع و باغات، درون آن غذاي شوهر خود را که در سفره اي پيچيده بودند مي گذاردند و در ضمن با آن سبزي هاي صحرايي و يا ميوه از باغ مي آوردند.

بافتني هاي ديگر:با کُلَش بافتني هاي ديگري نيز انجام مي گرفت که از آن جمله اند: زير قابلمه اي، درِ کوزه اي و…

بافتني با ترکه درخت بيد

با ترکه هاي نازک درخت بيد سبدهايي براي جمع آوري ميوه، آب کش کردن برنج، نگهداري جوجه و برخي پرندگان و … سبدهاي بزرگي نيز جهت قرار دادن وسايلي براي حمل و نقل بافته مي شد.

بافتني هاي پشمي

پس از ريسيدن پشم گوسفندان که نتيجه آن، نخي پشمي بود؛ زنان ملارد با آن جوراب، دستکش، کلاه و ژاکت مي بافتند.

قالي و گليم بافي

اين صنعت، بيشتر توسط خانواده هاي مهاجر که از نيم قرن پيش به ملارد آمده  بودند انجام مي گرفت و در شمار صنايع دستي بومي به شمار نمي آمد.

جارو نرمه

در ملارد نوعي ني مي رويد که با جمع کردن گُل آن، از آن جارو درست مي کردند و به آن جارو نرمه گفته مي شد.

صنايع چوبي

استحکام و دوام چوب بادام وحشي موجب مي گرديد تا چوپانان ملارد چوبدستي خود را از چوب اين درخت درست کنند. همچنين از چوب اين درخت، چوب سيگار و چپق نيز درست مي کردند.

رنگ آميزي

در ملارد قديم براي رنگ کردن برخي اشيا از شيوه هاي مختلف استفاده مي نمودند. از آن جمله:

براي آن که نخ پشمي يا پنبه اي سفيد را به رنگ طلايي درآورند، از ادرار گاو ماده بهره مي گرفتند. بدين طريق که، نخ را درون ظرفي از ادرار گاو ماده مي انداختند و آن را مي جوشاندند و بدين طريق رنگ مورد دلخواه را بدست مي آوردند.

براي آن که تخم مرغ هاي عيد نوروز را به رنگ بنفش درآورند، از گل بنفش و خشک کرده گل شمعداني قرمر بهره مي گرفتند.

همچنين براي رنگ آميزي پارچه و نخ، از برخي گل هاي صحرايي و نيز پوست پياز، انار، گردو و بوياق (روناس)، بهره مي گرفتند.

موم

پس از تفکيک موم از عسل، موم را در آب گرم ماساژ مي دادند تا به خوبي شسته شود و موم خالص آن بدست بيايد. موم خالص را به صورت گلوله اي در آورده نگهداري مي کردند. از موم به دست آمده استفاده هاي عديده اي صورت مي گرفت. از آن جمله:

جهت استحکام نخ تاب داده شده به آن موم مي ماليدند.

نوعي پارچه همانند پلاستيک هاي امروزي درست مي کردند. بدين صورت که پارچه اي از کرباس نو و آب نديده را به اندازه يک سفره قند يا سفره آرد، تهيه نموده و دو نفر آن را به عرض از اين طرف و آن طرف گرفته مي کشيدند و نفر سوم مقداري موم آب شده را با وسيله اي مناسب روي پارچه مي کشيد و همه جاي پارچه را موم اندود مي کرد. اين عمل موجب نشست موم در پارچه مي گرديد و در نتيجه پارچه اي بدون منفذ که همانند پلاستيک هاي امروزي کارايي داشت به دست مي آمد. بيشتر، يک طرف پارچه و بعضاً دو طرف پارچه را موم اندود مي کردند. از اين پارچه جهت سفره قند و سفره آرد استفاده مي شد. همچنين از اين پارچه کيسه هاي کوچکي جهت نگهداري برخي از وسايل نيز درست مي کردند.

گلوله اي از نخ تاب داده شده به کلفتي چوب کبريت را موم مي ماليدند و آن را در نقطه اي از آشپزخانه جهت استفاده مي آويختند. استفاده از اين نخ زماني صورت مي گرفت که مي خواستند چراغ سه فتيله، چراغ گردسوز، فانوس و يا چراغ موشي را روشن کنند.

    چون در قديم کبريت کمياب بود. سرِ نخ را با آتش اجاق و يا شعله ديگري روشن مي کردند و چون موم مانع از سرعت سوختن نخ مي گرديد آن نخ را به راحتي براي روشن کردن وسايل مورد نياز ديگر حمل مي نمودند. بعضاً نيز همين نخ را به خانه همسايه برده سرِ آن را در آن جا روشن مي کردند و با آن، وسايل مورد نياز را شعله ور مي ساختند.

پي نوشت:

به آن قسمت از ساقه گندم که به خوشه متصل است کُلَش گفته مي شود.

 

برگه از وبلاگ ملاردی ها جناب آقای معين الدين محرابي

 

عضویت در خبرنامه

عضویت در سایت ملاردی ها ساده است! با تکمیل فرم زیر می توانید به راحتی در خبرنامه عضو شوید تا ما بصورت دوره ای وقایع، مطالب و اخبار شهرستان ملارد را برای شما ارسال نمائیم. همین الان به ما بپیوندید
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

لطفا روی ستاره ها زیر برای ثبت امتیاز کلیک نمائید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد امتیاز: 0

تاکنون امتیازی برای این مطلب ثبت نشده است. شما نفر اول ثبت امتیاز باشید.

از اینکه این مطلب برای شما مفید نبوده عذرخواهی می کنیم. تمام تلاشمان را برای بهبود مطالب سایت انجام خواهیم داد.

لطفا شما بگوئید چگونه مطالب سایت را بهتر کنیم

لطفا برای ما بنویسید که چگونه می توانیم مطلب فوق را بهتر کنیم ؟

بازدیدها: 0

مزرئی
اکبر مزرئی هستم. تحلیلگر و معامله گر بازار سرمایه و طراح حرفه ای وب سایت. توانایی هایمان برای بیشتر ما بدون استفاده باقی می مانند. چون بازی را بدون شناخت می جنگیم، بحث می کنیم، شکست را تجربه میکنیم. افرادی که تخصص و تجربه را به روابط خاص ترجیح می دهند، تنها بازنده زندگی خود هستند نه مجموعه ای که با گذشت زمان رو به افول می رود هر چند دنیا سریع پیشرفت می کند و تاریخ عملکردمان را ثبت خواهد کرد
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

اینترنت شما در بازدید از سایت ملاردی ها دات کام بصورت نیم بهاء محاسبه می شود