انتخابات ملارد

صلاحیت پرونده‌ هایی که هیچ مرجعی نسبت به آنها اظهار نظر نکرده، مورد تائید ماست

رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور نظارت این هیأت در احراز صلاحیت نامزدها را کیفی و قانونی دانست و گفت: ما مثل قاضی هستیم و مراجع قضایی مثل ضابط عمل می‌کنند. به همین خاطر، نظر مراجع قانونی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور در نشستی همزمان با آغاز مرحله بررسی شکایات نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا، گفت: ما مثل قاضی هستیم و مراجع قضایی مثل ضابط عمل می‌کنند. نظارت ما استصوابی نیست، کیفی و قانونی است. به همین خاطر، نظر مراجع قانونی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

به گزارش روابط عمومی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور، سید حمیدرضا کاظمی در دومین نشست خبری که صبح امروز در محل مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: شوراها به عنوان یکی از ارکان مهم در نظام جمهوری اسلامی در قانون اساسی و قانون عادی مورد تاکید قرار گرفته است. در اصل ۱۰۰ قانون اساسی به صراحت آمده‌ است که برای پیشبرد برنامه‌های اقتصادی و رفاهی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و… از طریق همکاری مردم، ضرورت شوراها امری انکارناپذیر است. ما در ۶ اصل قانون اساسی توجه و تاکید به شوراها را داریم. شوراهای شهر و روستا پارلمان‌ها و مجالس محلی هستند تا امور مردم را پیگیری کنند.

رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور با استناد به بیانات مقام معظم رهبری در مورد شوراهای شهر و روستا گفت: شوراها نقش مهمی در حل مشکلات مردم دارند. دین اسلام ضمن تاکید بر شور و مشورت، خدمت به مردم را بالاترین عبادت می‌داند. همچنین مقام معظم رهبری همواره به مسئله شوراها تأکید ‌داشتند. امیدوارم اصحاب رسانه نیز مردم را نسبت به کارکرد و ضرورت شوراها آگاه کنند تا انتخاباتی پرشور را تجربه کنیم.

این عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با اشاره به همه‌ گیری کووید ۱۹ گفت: به وزارت کشور تاکید کردیم که با افزایش شعب اخذ رأی کاری کند تا مردم نگرانی کرونایی از حضور پای صندوق رأی نداشته باشند.

وی در مورد الکترونیکی برگزار کردن انتخابات گفت: با توجه به ظرفیت وزارت کشور، هیات مرکزی نظارت نهایت همکاری را خواهد داشت. حدود ۳۰ هزار صندوق اخذ رأی الکترونیکی در وزارت کشور موجود است. این دستگاه‌ها ۱۰ هزار شعبه اخذ را پوشش می‌دهد. این در حالی است که ۷۰ هزار شعبه اخذ رأی در کشور داریم. با توجه به گفت‌وگوهای اخیری که با وزارت کشور داشتیم قرار بر این شد که شعب اخذ رای افرایش پیدا کند. ان شاءالله انتخابات الکترونیکی در ۸ کلان شهر با ۴ هزار شعبه و در ۱۶ مرکز استان با ۱۶ هزار شعبه برگزار خواهد شد.

کاظمی درباره بررسی صلاحیت‌ها گفت: مرجع نهایی تعیین صلاحیت‌ها، هیأت مرکزی نظارت است. اگر صبور باشیم، به طور دقیق صلاحیت‌ها را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد و در نشست خبری دیگری آمار دقیقی از صلاحیت‌ها به اصحاب رسانه خواهیم داد. تا چند روز پیش ۲۱ شهر به جهت رد صلاحیت از حد نصاب افتاده بودند که دستور دادم ۲۱ شهر را احصاء کنند. اینها شهرهای کم جمعیتی بودند که به ۱۳ شهر و در نهایت به ۸ شهر کاهش یافتند. تا پایان بررسی‌ها ممکن است این آمار تغییر کند.

 

نظارت ما کیفی و قانونی  است و نه استصوابی

رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور با بیان اینکه ملاک ما برای بررسی صلاحیت، مراجع قانونی است، گفت: بعضی از افراد به راحتی قانون را به نفع خود تفسیر می‌ کنند. ماده ۴۹ قانون انتخابات می‌ گوید که هیات‌ ها موظفند به منظور احراز شرایط حسب مورد از مراجع ذی ربط از قبیل قوه قضائیه، وزارت اطلاعات، ثبت احوال، سازمان بازرسی، دیوان محاسبات، سازمان تعزیرات حکومتی، پلیس ناجا و بین الملل استعلام نماید.

کاظمی در خصوص ساز و کار استعلام از مراجع قضایی گفت: ما مثل قاضی هستیم و مجموعه‌ ها مثل ضابط هستند. نظارت ما استصوابی نیست، کیفی و قانونی است. به همین خاطر، نظر مراجع قانونی را مورد بررسی قرار می‌ دهیم یعنی این امکان وجود دارد که مرجعی در مورد شخصی نظری داشته باشد و صلاحیت او تأیید بشود.

وی افزود: ما اصرار داریم که بر اساس مدارک و مستنداتی که از طرف مراجع قانونی به ما داده شده، تصمیم بگیریم. ما چند کارگروه در هیأت مرکزی نظارت تأسیس کردیم تا پرونده‌ ها را دسته‌ بندی کرده و به اعتراضات رسیدگی کنند. وظیفه یکی از کارگروه‌ ها این بود که کلیه پرونده‌ هایی که هیچ مرجعی در خصوص آنها هیچ اظهار نظری داشته، جدا کنند. به صراحت می‌ گویم که پرونده نامزدهایی که هیچ مرجع قانونی در مورد آنها اظهار نظر نکرده باشد، قطعا تایید صلاحیت خواهند شد.

رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور ضمن تشکر از همکارانش در هیات‌ های نظارت از بررسی صلاحیت‌ بعضی داوطلبان در بعضی شهرها خبر داد و گفت: قانون برای بررسی صلاحیت‌ ها مراحلی را تعیین کرده است. صلاحیت‌ ها ابتدا در مراکز شهرستان‌ ها و بعد در مراکز استان‌ ها مورد بررسی قرار می‌ گیرد. تصمیم نهایی اما با هیات مرکزی نظارت است. با توجه به قولی که به مردم دادیم، از روز ۲۶ تا ۲۹ اردیبهشت ماه دریافت اعتراضات ار سراسر کشور را داریم.

کاظمی اظهار کرد: داوطلبان از سه طریق می‌ توانند اعتراض خود را به ثبت برسانند. اول، فرمانداری‌ های سراسر کشور و دوم، هیات‌ های عالی نظارت استان‌ ها. پس نیازی به مسافرت به تهران در شرایط کرونایی نیست. راه سوم، سفر به تهران است. ما سالن شهید افراسیابی در مجموعه ورزشی شهید شیرودی را در نظر گرفتیم در این ۴ روز اعتراضات در این محل دریافت خواهند شد.

کاظمی با ارائه آماری از میران رد صلاحیت شده‌ ها گفت: به طور کلی، ۵۱ هزار و ۶۰۰ داوطلب داشتیم که از این میزان، حدود ۱۰ درصد در هیات اجرایی و ۱۲ درصد در  هیات عالی نظارت استان‌ ها رد صلاحیت شدند. از ۱۰ درصد اول، ۲ درصد و از ۱۲ درصد، ۴ درصد؛ تجدید نظر صورت گرفت. روی هم رفته ۶ درصد از ۲۲ درصد در هیات اجرایی و شهرستان‌ ها تأیید شدند.

رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها افزود: ۹۱۴ نفر از داوطلبان رد صلاحیت‌ شده، هیچ اعتراضی به رد صلاحیت خود نداشتند. همچنین ۲۰۸۱ نفر از رد صلاحیت شده‌ ها در هیأت‌ های اجرایی و استانی اعتراض نکردند و این عدد مساوی ۴ درصد است. با این حال باید منتظر آمار نهایی بمانیم.

اقلیت های مذهبی به دلیل عدم التزام به اسلام رد صلاحیت نمی شوند

کاظمی با اشاره به آمار رد صلاحیت شدگان اقلیت های دینی گفت: قانون انتخابات شوراها نقص زیادی دارد و باید اصلاح شود. افرادی که بدون مستندات قانونی به دلیل عدم التزام اسلام رد شده اند آن ها را مجدد بررسی می کنیم. تبصره یک الحاقی مصوب سال ۹۷ بیان کرده اقلیت های شناخته شده به جای دین اسلام باید به دین خود التزام داشته باشند و هیچ فرقی بین اقلیت دینی و مسلمانان وجود ندارد.
او افزود: افرادی که حکم قضایی دارند و تبرئه شده اند را مورد بررسی مجدد قرار می دهیم.

 

اعتراضات تا ۱۸ خرداد ماه جمع‌ بندی می‌ شود 

رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور با بیان اینکه افراد مختلف نسبت به رویکرد شوراها در دوره پنجم رضایت ندارند، بیان کرد: افراد امانت‌ دار باید وارد این انتخابات شوند و ما باید حق عامه مردم را ادا کنیم.
کاظمی با اشاره به برخی شایعات در خصوص فشار نمایندگان به هیئت‌ های نظارت، گفت: نمایندگان ملت شنونده مطالبات مردم و اعتراضات هستند و ممکن است مراجعات مختلفی به آن‌ ها بشود و آن‌ ها نیز این مطالبات را به اعضای هیأت نظارت منتقل می‌ کنند و ما نیز بر اساس قانون مانند سایر اعتراضات آن را بررسی کرده و در ردیف سایر رسیدگی‌ ها قرار می‌ دهیم.
او  اظهار داشت: در این دوره ۵۱ هزار و ۶۰۰ نفر برای عضویت در شوراها ثبت‌ نام کردند که بررسی صلاحیت آن‌ ها در هیأت‌ های اجرایی و هیأت‌ های نظارت‌ های شهرستان‌ ها انجام شد، اما نتیجه نهایی تعداد تائید صلاحیت شدگان منوط به پایان بررسی‌ ها در هیئت مرکزی نظارت است که باید سیر قانونی آن طی شود. تاکنون تنها ۴ درصد از رد صلاحیت شدگان هیچ اعتراضی نسبت به رد صلاحیت خود نداشته‌ اند.
کاظمی در پایان افزود: اعتراضات تا ۱۸ خرداد ماه جمع‌ بندی می‌ شود و در نهایت نتیجه به داوطلبان اعلام خواهد شد تا در زمان مقرر تبلیغات، نامزدها بتوانند تبلیغات خود را آغاز کنند.

جایگاه اختصاصی تبلیغات شما در ملاردی ها
منبع خبر
هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور

اکبر مزرئی

شهروند ملارد، فعال اجتماعی و انعکاس دهنده اخبار و وقایع شهرستان ملارد و تحلیلگر و معامله گر بازارهای مالی، بورس، ارز و طلا و طراح حرفه ای وب سایت ... برای مشاهده بیشتر تصاویر و رزومه من می توانید بر روی شکل Home (خانه) کلیک نمائید و وارد وب سایت شخصی من شوید. نظرات شما باعث دلگرمی خواهد بود

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا