آموزش های شهروندی

تکثیر و پرورش نخل مرداب

یکی از روش های تکثیر و پرورش نخل مرداب  تکثیر آن به روش تقسیم بوته است، این کار بیشتر در اوایل تابستان صورت می گیرد به این صورت است که ابتدا کل بوته را از خاک در می اوریم جوری که ریشه ها آسیبی نبینند  سپس با دست ریشه ها را به چند دسته تقسیم و  از هم جدا می کنیم و داخل گلدان با خاک مرطوب قرار می دهیم این روش یکی از روش های معمول است که برای تکثیر نخل مرداب استفاده می شود.

 یک روش غیر معمول در پرورش نخل مرداب وجود دارد به نام تکثیر وارونه که در صورت نتیجه نگرفتن از تکثیر به روش تقسیم بوته از آن استفاده می شود که بسیار ساده است. ابتدا یک شاخه  سالم از نخل مرداب را از بوته جدا می کنیم شاخه ای را انتخاب می کنیم که سر آن پر برگ باشد سپس با قیچی  ساقه را کوتاه و برگ های ان را می بریم جوری که یک سه الی چهار سانت از برگ باقی بماند، سپس ساقه را به صورت وارونه طوری که  ساقه در بالا و برگ های کوتاه شده آن در آب قرار گیرد در  لیوان پر آب  می گذاریم و لیوان را در جایی که نور کافی و به دور از تابش  نور مستقیم خورشید باشد قرار می دهیم.

بعد از گذشت چند روز شاهد ریشه دادن  گیاه  می شویم زمانی که ریشه ها کمی بزرگ شدند باید آن را به گلدان انتقال دهیم. گلدان نباید زیاد بزرگ باشد ترجیها قطر دهانه گلدان یازده الی نه سانتی متر باشد.

جای تبلیغات شما

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

لطفا افزونه های مسدود کننده مرورگر خود را غیرفعال کنید

لطفا افزونه های مسدود کننده مرورگر خود را غیرفعال کنید