معرفی شهرستان ملارد

اولین های ملارد

←ملاردی ها دات کام - پایگاه اطلاع رسانی شهرستان ملاردـ اولين قصابي ملارد در حدود سال1300 توسط محمود خان حنفي داير گرديد.

ـ اولين دفتر ازدواج و طلاق ملارد در عهد رضاشاه و در حدود سال1309 توسط شيخ علي نقي ناصري داير گرديد که چند سال بيش دوام نياورد. چند سال مانده به پيروزي انقلاب نيز مجدداً يک دفتر ازدواج و طلاق به مديريت آقاي علامه افتتاح گرديد که اين نيز چند سال بعد تعطيل گرديد.

ـ اولين دبستان ملارد با نام <دبستان شماره56 ملارد> در سال1318 افتتاح گرديد. اين دبستان در ابتداي کوچه پمپ بنزين قرار داشت و بعدها نام آن را <دبستان وصال شيرازي> گذاردند. ولي اهالي، آن را <دبستان وصال> مي ناميدند.

ـ اولين کسي که در ملارد اقدام به خريد ماشين نمود عرب علي کريمي بود. وي از حدود سال1320 صاحب ماشيني از نوع جيپ بود. دومين ماشين ملارد که از نوع بنزهاي 220 بود در حدود سال1337 توسط جلال ناصري (از آموزگاران بازنشسته آموزش و پرورش) خريداري گرديد. ياد آور مي شود کهبد از حدود سال1317 که ملارد را از اداره خالصه خريداري نمود ماشين داشت و ماشين وي از نوع پونتياک بود که شباهتي به شِوِرلت هاي آمريکايي داشت.

ـ اولين کسي که راديو خريده آن را وارد ملارد نمود آقاي جلال ناصري بود. وي اين راديو را در حدود سال1320 خريداري نمود.

ـ اولين فردي از اهالي ملارد که به آموزگاري پرداخت، آقاي جلال ناصري بود. وي از سال1321 به استخدام آموزش و پرورش درآمد.

ـ اولين کسي که از اهالي ملارد موفق به دريافت پايان نامه کلاس ششم ابتدايي گرديد آقاي جلال ناصري بود. وي در خرداد1321 تصديق نامه کلاس ششم خود را از <دبستان جامي شماره 19> علي شاه عوض (شهريار) دريافت نمود.

←ملاردی ها دات کام - پایگاه اطلاع رسانی شهرستان ملاردـ اولين تراکتور از حدود سال1324ـ1325 وارد ملارد شد و کمباين حدود ده سال پس از آن به ملارد آورده شد. از جمله تعميرکاران تراکتورهاي کهبد مي توان از آقاي چيذري و عرب علي کريمي نام برد.

ـ براي اولين بار در سال1324ـ 1325 آقاي جلال ناصري چراغ زنبوري را وارد ملارد نمود.

ـ نخستين مکان درماني ملارد از حدود سال1325 توسط بهاءالدين کُهبُد در يکي از ساختمان هاي جنب باغ عمارت تأسيس گرديد و اولين پزشک آن، دکتر حبيب الله پزشک بود.

ـ نخستين مغازه سلماني در حدود سال 1325 توسط حاج اوستاعلي قديري آغاز به کار نمود.

ـ اولين بلندگوي مسجد ملارد در حدود سال1330 خريداري گرديد.

ـ اولين غسالخانه در سال1335 توسط محمود افشار و در محل فعلي غسالخانه ملارد داير گرديد.

ـ يخچال هاي قديمي با نفت کار مي کرد و کهبد اولين کسي بود که يکي از اين يخچال هاي نفتي را در حدود سال1335 براي باغ عمارت خريداري نمود. خانه هاي ملارد از سال1340 به بعد به مرور مجهز به يخچال شدند.

ـ اولين کسي که تلويزيون خريده آن را وارد ملارد نمود آقاي ناصرخان صادقي بود. وي اين تلويزيون را که RTR نام داشت به سال1338 به مبلغ340 تومان خريد.

    بنا بر گفته هاي آقاي ناصرخان صادقي و تعريف هايي که خود اهالي نموده اند، تلويزيون براي مردم به صورت جعبه اي پر رمز و راز و ديدن برنامه هاي آن برايشان بسيار لذت بخش بوده است. مردم براي ديدن برنامه هاي تلويزيون در خانه ي آقاي ناصرخان صادقي اجتماع مي کردند. يک سال بعد که آقاي فضل الله بيات نيز تلويزيون خريد؛ نيمي از مردم به منزل آقاي ناصرخان صادقي و نيمي به منزل آقاي فضل الله بيات مي رفتند.

ـ از سال1338 برق به خانه ي تعدادي از اهالي ملارد وارد گرديد و تا اواخر سال 1338 تعداد مشترکين آن به 21 نفر رسيد. موتورخانه ي برق در باغ عمارت قرار داشت.

ـ براي نخستين بار در حدود سال1340 ملارد داراي آب لوله کشي شد. لوله کشي آب ملارد توسط کهبد انجام گرفت و در زماني کوتاه تمام مردم از آب لوله کشي بهره مند گرديدند. آب لوله کشي مجاني بود و مردم بابت آن آب  بها پرداخت نمي نمودند.

ـ نخستين بانکي که در ملارد افتتاح شد بانک صادرات بود که در دهه چهل شمسي شروع به فعاليت نمود.

ـ اولين پمپ بنزين ملارد قبل از سال1340 توسط کهبد داير و به آقاي لطف علي ناصري و خانواده اش اجاره داده شد که بعدها توسط خانواده ناصري خريداري گرديد.

ـ نخستين درمانگاه ملارد در حدود سال 1340 در مکان امروزي درمانگاه ملارد داير گرديد. رياست اوليه ي آن را دکتر انصاري برعهده داشت.

ـ اولين دفتر پست ملارد در سال1345 آغاز به فعاليت نمود و محل آن روبروي پمپ بنزين و در ساختمان هاي اربابي بود.

ـ اولين تلفن ملارد آن هم به صورت يک خط تلفن از حدود سال 1345 راه اندازي گرديد. براي راه اندازي اين خط تلفن نياز به نقشه اي از ملارد بود که با تلاش کهبد و همت ناصرخان صادقي تهيه گرديد. دفتر تلفن خانه در حياطي در پايين عمارت کهبد قرار داشت و کساني که مي خواستند با آشنايان خود تلفني ارتباط برقرار نمايند به اين مکان مراجعه مي نمودند. مخابرات امروزين ملارد، پس از انقلاب راه اندازي شده است.

←ملاردی ها دات کام - پایگاه اطلاع رسانی شهرستان ملاردـ اولين عکاسي ملارد با نام عکاسي مهتاب توسط آقاي کريمي در سال 1347 افتتاح گرديد.

ـ اولين منزلي که مجهز به ماشين لباسشويي گرديد، منزل آقاي حيدرعلي شيخوند بود. زمان خريد اين لباسشويي سال 1348 بوده است.

ـ اولين سم فروشي ملارد در سال1350 توسط آقاي محمدتقي شفيعي داير گرديد.

ـ ظاهراً اولين بنگاه  معاملات ملکي ملارد در حدود سال1350 توسط جليل دهقان پور داير گرديده است.

 

برگه از وبلاگ ملاردی ها جناب آقای معين الدين محرابي

 

جای تبلیغات شما

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

لطفا افزونه های مسدود کننده مرورگر خود را غیرفعال کنید

لطفا افزونه های مسدود کننده مرورگر خود را غیرفعال کنید